Dok je Biden zaostajao za republikanskim bivšim predsjednikom na nacionalnom nivou i u mnogim ključnim državama, Harris je dobila oko tri boda u nacionalnim anketama otkako je postala kandidat.
Guardianov alat za praćenje anketa procjenjuje ankete tokom tekućeg razdoblja od 10 dana. Sada Harris vodi na nacionalnoj razini s oko dva boda.
Ali kada se ovaj učinak uspoređuje s prethodnim izborima, podaci RealClearPoliticsa otkrivaju da je vodstvo Harris nad Trumpom slabije od vodstva njegovih prethodnih protivnika. Od 30. augusta u njihovim kampanjama, Hillary Clinton vodila je pred Trumpom za pet bodova u 2016., a Biden je bio ispred njega za 6,3 boda u 2020.
Nacionalno ispitivanje samo je dio slike. Clinton je izgubila izbore 2016. uprkos tome što je osvojila više glasova od Trumpa, zbog izbornog sistema po kojem se bira predsjednik.
Kako piše Guardian u analizi izborne utrke u SAD-u, o predsjedničkim izborima u SAD-u odlučuju utrke u pojedinačnim državama koje imaju određeni broj glasova elektorskog kolegija. To znači da utrku odlučuje nekolicina swing država kao što su Pennsylvania, Arizona i Georgia.
Gledajući podatke iz RealClearPoliticsa, Harris je uspjela barem smanjiti jaz, ako ne i prestići Trumpa u swing državama. To je posebno vidljivo u Georgiji i Arizoni, gdje je Harris dobila više od četiri boda otkako je Biden ispao iz utrke.
Anketari tvrde da je konsolidacija demokratske baze Harris, posebno s crnačkim glasačima i mladim ljudima koji su se udaljili od stranke u posljednjim mjesecima kada je Biden bio vjerovatni demokratski kandidat, vratila ove države u igru.
Biti ispred Trumpa za nekoliko bodova na nacionalnoj razini nije dovoljno da Harris osigura sigurno vodstvo u bilo kojoj od swing država.
Trump i Harris još uvijek su unutar dva boda jedno od drugoga u sedam ovih država – prilično unutar margine u kojoj su moguće greške u anketama.
Christopher Borick, profesor političkih nauka i direktor Muhlenberg College Institute of Public Opinion, rekao je da je ovo ključno:
“Govorimo o nekoliko tačaka koje su u svakom slučaju kritične [na ovim izborima]. Ankete nisu bile nevjerovatno daleko 2016. ili 2020., ali bodovi za koje su odmakle bili su značajni. Granice pogreške ne priznaju pobjedničke linije, a male pogreške mogu napraviti veliku razliku”.
Dok ovaj članak analizira najnovije anketne prosječne brojke iz RealClearPolitics, drugi anketni prosjeci iz Silver Bulletin i FiveThirtyEight daju Harris malo veću prednost u Michiganu, Georgiji, Nevadi, Pennsylvaniji i Wisconsinu.
Prethodne pogreške u anketama daju razlog za zabrinutost demokratima
Dok Harris može uživati u povoljnim anketama u posljednjih nekoliko sedmica, postoji još jedna neizvjesnost koju treba uzeti u obzir: Trump je nadmašio ankete 2016. i 2020. godine.
Za to je bilo nekoliko razloga: mnogi su se u tim kampanjama odlučili prilično kasno; mnogi Trumpovi birači nisu rekli anketnim kompanijama koga podržavaju; a također i metodološke pogreške dovele su do temeljnog podcjenjivanja podrške Trumpu.
Josh Clinton, predsjedavajući radne grupe Američke udruge za istraživanje javnog mnijenja (AAPOR) koja je izradila studiju o anketama iz 2020., rekao je za Pew Research: “Pogreška ankete bila je najveća u 40 godina za nacionalno glasovanje i najveća u najmanje 20 godina za procjene glasova na državnoj razini”.
U 2020. određeni prosjeci anketa promašili su rezultat za čak 7,7 bodova u slučaju FiveThirtyEight u Wisconsinu. Anketa je procijenila da Biden vodi sa 1,8 bodova u Sjevernoj Karolini, dok je RealClearPolitic imao Trumpa sa samo 0,2 boda. Zapravo, Trump je vodio državu s vodstvom od 1,3 boda.
Metodološke pogreške uključivale su netačno ponderiranje koje je dovelo do podzastupljenosti manje obrazovanih birača, kao i nedostatak pozornosti posvećene obrascima glasanja birača koji su se prisjetili. Kompanije za ispitivanje javnog mnijenja nastojale su to riješiti na ovim izborima, na primjer širokim usvajanjem obrazovanja kao dodatnog utega u anketi, prenosi N1.
Povrh ovih prilagodbi, 2022. daje ljudima razlog za nadu. Bila je to jedna od najpreciznijih godina za anketiranje u novijoj povijesti, prema analizi FiveThirtyEighta.
Ali s Trumpom ponovno u utrci, postoji neizvjesnost.
Borick je rekao da “možda postoji sistemsko podcjenjivanje njegove podrške. Vidjeli smo to u našim anketama i vjerujem da je razumno razmotriti mogućnost ponavljanja 2024. Prilagodbe koje smo napravili 2020., kao što je ponderiranje obrazovnih postignuća, u konačnici su bile korisne, ali nisu u potpunosti ispravile dinamiku koju Trump, čini se, stvara i nije u potpunosti shvaćen.
“Razlike su jasne kada je Trump na glasačkom listiću. Trebali bismo biti skeptični u vezi veličine uzorka od dva predsjednička izbora, ali čini se da postoji gravitacijska sila na izborima za Trumpa”, dodao je.
Kako se utrka oblikuje
Kako stvari stoje, web stranica 270toWin ima sedam država klasificiranih kao “toss-up”. Ostavlja izbore u neizvjesnosti, s prognozom da će demokrati osvojiti 226 glasova elektorskog koledža, a republikanci 219.
Budu li te države glasale prema predviđanjima, Harris bi trebao zadržati samo tri swing države koje podupiru Bidena – Michigan, Pennsylvania i Michigan – da pobijedi s 270 glasača izbornog koledža. Trump bi, s druge strane, trebao preokrenuti demokratima najmanje dvije države da bi pobijedio.
To ostavlja 93 glasova elektorskog koledža preblizu za procjenu – i neizvjesnost o tome mogu li ankete i dalje podcjenjivati podršku Trumpu.
Dakle, iako Harris može biti zadovoljna zamahom koji je njezina kampanja imala tokom prošlog mjeseca, izbori su još uvijek preblizu za raspisivanje.
Izvor vijesti: haber.ba