33 godine postojanja BZK “Preporod” Bužim

Na današnji dan prije 33 godine u Bužimu je obnovljen rad bošnjačkog kulturnog društva pod imenom Kulturno društvo muslimana „Preporod“ Bužim. U tadašnjem hotelu Radoč (danas Europa) 4. januara 1992. godine održana je osnivačka/obnoviteljska skupština bužimskog „Preporoda“, kao nasljednika ranijih kulturnih društava Bošnjaka.

Bošnjaci svoje korjene institucionaliziranog djelovanja na polju kulture vežu za 1903. godinu kada je 20. februara osnovano društvo „Gajret“ s dr. Safvet-begom Bašagićem na čelu. Dva desetljeća kasnije, 19. oktobra 1924. godine osnovano je i drugo društvo „Narodna uzdanica“ koje uporedo s Gajretom djeluje do 1945. godine kada su se ova dva društva sjedinila u jedno kulturno društvo pod nazivom „Preporod“ s dr. Zaimom Šarcem na čelu. Rad tog kulturnog društva je zabranjen 1949. godine u skladu s odlukom tadašnjih vlasti, a obnovljen (ponovno pod imenom „Preporod“ s dr. Muhsinom Rizvićem na čelu) tek nakon demokratskih promjena u državi 5. oktobra 1990. godine na obnoviteljskoj skupštini u sarajevskoj Vijećnici. Od tad do danas na čelu ovog društva tj. bošnjačke kulturne matice i svjetske kulturne zajednice bošnjačkog naroda bili su: dr. Muhsin Rizvić (1990-1993), dr. Enes Duraković (1993-1994), dr. Munib Maglajlić (1994-2001), dr. Šaćir Filandra (2001-2010), dr. Senadin Lavić (2010-2019) i aktuelni predsjednik dr. Sanjin Kodrić (2019-).

Obnoviteljski rad pratile su i podružnice u svim bosansko-hercegovačkim gradovima i šire. Na tom tragu obnovljen je rad i u Bužimu, upravo 4. januara 1992. godine sa Ismetom Velićem na čelu. Iste godine na čelo Preporoda u Bužimu dolazi Šefika Šahinović Begović (1992-1995), a potom Sead Emrić (1995-2013) i Muhamed Kržalić (2013-2020) te aktuelni predsjednik Amir Sijamhodžić (2020-).

Od obnove rada Bošnjačka zajednica kulture imala je bitnu ulogu u reafirmiranju bošnjačkog naroda, narodnog imena, bosanskog jezika, bošnjačke književnosti, historije i drugih ključnih kulturnih aspekata identiteta Bošnjaka.

Iako se 20. februar slavi kao Dan bošnjačke zajednice kulture, našoj podružnici u Bužimu je bitan i 4. januar, kada smo ponovno u punom sjaju nastavili novi put na polju djelatnosti u kulturi i za kulturu ovog dijela naše domovine.

Stoga svim članovima i aktivistima Bošnjačke zajednice kulture u Bužimu želimo čestitati 33 godišnjicu ovog društva. Sa stihom našeg osnivača i slavnog pretka dr. Safveta-bega Bašagića („za sreću doma i naroda“) koji sažima suštinu djelovanja Bošnjačke zajednice kulture želimo da godine pred nama budu uspješne i plodnosne, a naše nove prostorije u IKC-u u Bužimu ispunjene sa što više novih članova i aktivista koji su spremni biti dobrovoljci u kulturi upravo za sreću doma i naroda.

Veliki broj vrijednih fotografija sa stotine kulturnih sadržaja obavezuje nas na izradu fotomonografije. Neka to bude ideja i cilj koji će proisteći iz ove, i u simboličnom smislu značajne 33. godišnjice.