Čini se da je izraelski premijer Benjamin Netanyahu izgubio opkladu na novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa nakon što je izvršio snažan pritisak za prihvatanje sporazuma o razmjeni zarobljenika, kojeg Tel Aviv odbija od maja prošle godine, prema riječima stručnjaka.
Povećanjem naznaka postizanja sporazuma koji je u zastoju, Izrael je ušao u stanje političkog usijanja jer su ministar nacionalne sigurnosti Itamar Ben-Gvir i ministar finansija Bezalel Smotrich zaprijetili da će se povući iz vladine koalicije.
Ali te prijetnje nisu uspjele odvratiti Netanyahua od nastavka rada na sporazumu koji je postao gotovo neizbježan nakon što je dobio jasnu poruku od Trumpa o nužnosti postizanja sporazuma prije 20. januara, prema mišljenju Bernarda Hudsona, bivšeg šefa Američke centralne obavještajne agencije (CIA).
Prema onome što je Hudson rekao u programu „Tok događaja“, blizina Trumpove inauguracije za predsjednika SAD-a „odigrala je ključnu ulogu u poticanju svih strana na prihvatanje sporazuma jer svi znaju posljedice koje mogu proizaći iz neuspjeha pregovora“.
Sporazum je postao gotovo neizbježan
Kako stvari trenutno stoje, formalno objavljivanje sporazuma zavisi od odgovora Izraela na pitanja koja otpor smatra glavnim, kao što su: područja iz kojih će se povući okupacijske snage, rad prijelaza Rafah, evakuacija ranjenih i način razmjene zarobljenika, prema riječima političkog istraživača Saeeda Ziada.
Glasnogovornik Katarskog ministarstva vanjskih poslova Majed al-Ansari je na jučerašnjem brifingu potvrdio da su riješena sporna pitanja između dvije strane te da su ostali još neki sitni detalji, ne govoreći koji su to.
Očekivani sporazum predstavlja neuspjeh projekta Izraelske vlade i desnice u cjelini, koja se kladila na okupaciju sjevernog dijela Pojasa Gaze i njegovo ponovno naseljavanje. To se nije dogodilo zbog neuspjeha operacije evakuacije sjevera, čiji je cilj bio slomiti otpor, kako kaže stručnjak za izraelska pitanja Muhannad Mustafa.
Umjesto da sjever postane slaba tačka otpora, postao je trn u oku vlade koja je mjesecima odgađala sporazum zarad ideološkog projekta kojeg izraelska javnost ne smatra važnim za njihovu nacionalnu sigurnost, prema mišljenju Mustafe.
Povlačenje Izraela
Netanyahu je u predloženom sporazumu povukao stavove koje je ekstremna desnica smatrala crvenim linijama, a to su oslobađanje palestinskih zatvorenika, prisiljavanje Hamasa na predaju, povlačenje iz Pojasa Gaze i odustajanje od ideje ponovnog naseljavanja tamo, što bi moglo izazvati potres unutar ovog tvrdolinijaškog bloka, rekao je Mustafa.
Dalje je rekao da je Netanyahu polagao nade u dolazak Trumpa na vlast, očekujući da će mu donijeti političku pobjedu i postizanje svega navedenog. Međutim, došao je u sukob sa stavom izabranog američkog predsjednika koji ga je prisilio da prihvati sporazum koji je odbijao od maja.
Trumpov stav koji je neke, možda, iznenadio, proizlazi iz činjenice da su mu prioritet interesi Sjedinjenih Američkih Država, za razliku od administracije Joe Bidena čija je politika na Bliskom istoku od izbijanja rata bila u potpunosti usklađena s interesima Tel Aviva, prema riječima Hudsona.
Takva politika je dovela do toga da Trump zaprijeti Izraelcima da će pakao kojim prijeti pogoditi i njih, koji su računali na njegovu podršku za ostvarenje svih svojih ciljeva, smatra bivši šef CIA-e.
Čak bi se i ambicije izraelske desnice na Zapadnoj obali mogle srušiti pred Trumpovim stavom, za koji Hudson kaže da je u velikoj mjeri u skladu s onim što je američki državni sekretar Antony Blinken rekao u utorak: „Izraelci moraju zaboraviti zabludu o Zapadnoj obali“, prenosi AJB.
Izvor vijesti: haber.ba