U SAD-u je ugašena platforma TikTok koju koristi čak 170 miliona Amerikanaca. Razlog je navodna kineska špijunaža.
Sumnja se da je kineski vlasnik Tik Toka ByteDance svojoj vladi isporučivao podatke prikupljene preko aplikacije.
Poklonici TikToka nadu polažu u novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa koji je dao naslutiti da će spasiti platformu te da će nakon inauguracije u ponedjeljak odluku sudskih vlasti odgoditi na 90 dana, kako bi kupio vrijeme do konačne odluke o sudbini TikToka.
Ova platforma pored zabave donosi i profit i to više od 10 milijardi dolara koje TikTok ostvaruje u SAD-u, zbog čega su influenceri koji zarađuju veliki novac na toj platformi sasvim logično nezadovoljni njenim gašenjem.
– Tik Tok mi je omogućio karijeru, zajednicu i omogućuje mi da se povežem s Amerikancima ali i s ljudima širom svijeta – rekao je američki influenser Justus Reid.
Mnogi poznati influenseri prebacili su se na druge društvene mreže, a jedna od njih je i Alix Earle, koju je na TikToku pratilo više od sedam miliona ljudi. Ona je na Instagramu podijelila trenutak kada je na snagu nastupila zabrana.
– Moji posljednji trenuci dok sam govorila uživo koliko vas sve volim, a onda sam shvatila da se TikTok srušio i niko me više nije mogao vidjeti – napisala je u opisu videa dok je u pozadini svirala tužna pjesma.
Mnogi njeni pratioci pružili su joj podršku te rekli da suosjećaju s njom.
– “Svi tugujemo, ovo je suludo”, “Znam da smo svi ovo poricali, ali ne mogu vjerovati da se zaista događa” – samo su neki od komentara.
– Ne mogu spavati, izbezumljena sam zbog ovoga. Tako sam tužna, samo razmišljam kako će sva sjećanja koja imam jednostavno nestati. Mnogo vas volim i jednostavno osjećam da sam se morala odmah javiti vama – rekla je kroz suze Earle.