Državnik, Džemal Bijedić je rođen u Mostaru 1917. godine. Njegovo porijeklo je iz Gacka pošto su roditelji Adem i Zarifa doselili iz te općine na početku Prvog svjetskog rata. Njegov otac Adem umire kada je Džemal imao svega dvije godine. Bijedić je završio gimnaziju u Mostaru, nakon toga odlazi na studij prava u Beograd.
Po zadatku Komunističke partije Jugoslavije 1941. prekida studij zbog početka rata i odlazi u Foču gdje upoznaje svoju buduću suprugu Razu Ferhatbegović. Bijedić je javno govorio za sve zločine koji su počinjeni nad bošnjačkim stanovnišvom tijekom Drugog svjetskog rata na prostoru istočne Bosne. Zbog takvih izlaganja, tadašnji sekretar unutrašnjih poslova bivše države Ranković ga je proglasio rušiocem ideje bratstva i jedinstva. Po završetku rata, na Brozov prijedlog, Bijedić je izabran za sekretara KPJ za Semberiju i Posavinu, a po koncu i za Bosnu i Hercegovinu. Osim Aleksandra Rankovića i Brane Kovačević ga je optužio da je informbirovac, ali na njegovu stranu staje Đuro Pucar Stari. Zasigurno jedna od najvećih zasluga velikana bošnjačkog naroda Bijedića je ta što su “Muslimani“ 1974. godine dobili to nacionalno ime nakon što su nekoliko desetljeća svrstavani u neopredijeljene. Prije Džemalove pogibije koja je i danas misteriozna Josip Broz je više puta navodio da će Džemo biti njegov nasljednik, da je on njegov kućni prijatelj kao i da se njih dvojica najbolje slažu. Međutim, zbog Titovih javnih izjava o njihovom prijateljstvu, te zbog lobiranja određenih srpskih umova, Bijedić je, nažalost, izgubio život na današnji dan prije 48 godina.
Osim Bijedića, za vrijeme 20. vijeka ubijeni su i drugi bošnjački velikani poput Mehmeda Spahe 1939., kao i Hamdije Pozderca 1988. godine…
Uskvijesti. ba Aldin Nesimović