U luksuznom stambenom kompleksu na sjeveru Moskve 3. februara ubijen je Armen Sarkisjan, osnivač “Armenskog bataljuna” (ArBat).
Jedinica se borila na strani regularne vojske Ruske Federacije u napadu na Ukrajinu, piše Deutsche Welle.
Vijest o Sarkisjanovoj smrti u međuvremenu je službeno potvrđena. Nalazio se na ulazu u svoju zgradu kada je eksplodirala podmetnuta eksplozivna naprava. Ruski državni mediji označavaju ga kao “šefa Boksačkog saveza Narodne Republike Donjeck”, samoproglašene oblasti na istoku Ukrajine, koju je u rujnu 2022. anektirala Rusija.
Služba sigurnosti Ukrajine (SBU) optuživala je Sarkisjana da je u zatvorima novačio ljude za borbu protiv Ukrajine i označila ga kao “krupnog kriminalca” iz vremena proruskog predsjednika Viktora Janukoviča, koji je bio na vlasti između 2010. i veljače 2014.
On je, nakon masovnih proeuropskih prosvjeda, svrgnut s vlasti i pobjegao je u Rusiju, a parlament u Kijevu proglasio je njegovo smjenjivanje.
SBU tvrdi da je za Sarkisjanom od svibnja 2014. raspisana međunarodna tjeralica. PROFIMEDIA Kanal na Telegramu ASTRA, koji ruske vlasti označavaju kao “stranog agenta”, tvrdi da je Sarkisjan bio umiješan u ubojstvo novinara Vjačeslava Veremija, kojeg su u Kijevu 2014. na ulici ubili nepoznati maskirani napadači.
Veremij, vodeći dopisnik ukrajinskog lista Vesti, bio je poznat po člancima o gorućim ukrajinskim problemima i istraživao je događaje vezane uz prosvjede na Majdanu, piše DW. Tituške, bande s Majdana
Osim toga, Sarkisjan se smatra organizatorom takozvanih bandi “Tituški”. To su bile grupe nasilnika angažiranih protiv sudionika proeuropskih prosvjeda na Majdanu. Ove grupe nazvane su po Vadimu Titušku, pripadniku kluba borilačkih vještina koji je osnovao jednu takvu bandu, ali je kasnije izveden pred sud.
Njegov slučaj izazvao je toliku pozornost da se takve grupe nasilnika od tada u Ukrajini nazivaju Tituški. Prema podacima SBU-a, Sarkisjan se traži “zbog dobrovoljnog sudjelovanja u ilegalnim naoružanim ili paravojnim formacijama, zbog potpore takvim formacijama u provođenju vojnih operacija protiv ukrajinske vojske te zbog potpore ruskoj agresiji uz pomoć organizirane grupe osoba”.
Zbog toga su neki ukrajinski mediji, pozivajući se na vlastite izvore, izvijestili da iza eksplozije u Moskvi stoji SBU.
Kanal na Telegramu “VChK-OGPU”, koji je blizak ruskim sigurnosnim službama, napisao je, međutim, da je Sarkisjan imao “bliske odnose s čečenskim sigurnosnim snagama”. Na stranici SBU-a navodi se da je “Armen Sarkisjan formirao specijalnu jedinicu ArBat nakon sveobuhvatne vojne invazije Ruske Federacije na Ukrajinu, po nalogu ruske obavještajne službe FSB”.
Prema tim tvrdnjama, bataljun su činile osobe osuđene za ubojstvo, pljačku i druga teška kaznena djela. Kontraobavještajni odjel SBU-a navodi da je ArBat isprva bio angažiran u borbama kod Torecka u Donbasu, ali je kasnije premješten u rusku Kursku oblast kako bi ondje zaustavio ukrajinsku ofenzivu.
Šef ArBata, bataljuna koji je naslijedio Wagner Ruski mediji nazivaju ArBat “bataljunom dobrovoljaca” koji sudjeluje u Specijalnoj operaciji, kako se u Rusiji naziva rat protiv Ukrajine. Tijekom ljeta 2023. bataljun je bio predmet javne rasprave kada ga je arhiepiskop Ruske i novo-nahičevanske eparhije Armenske apostolske crkve, Ezras, blagoslovio.
Ukrajinski portal Telegraf navodi da su, nakon neuspjelog ustanka vođe wagnerovaca Jevgenija Prigožina u ljeto 2023., mnogi njegovi bivši borci prešli u “Armenski bataljun”. Od 1. srpnja 2023. bataljun je pod ugovorom s ruskim Ministarstvom obrane. U kolovozu 2024. portal “The Moscow Times” izvijestio je da je ArBat novačio dobrovoljce iz Indonezije. Prema ruskim izvorima, u atentatu je ozlijeđen i 49-godišnji Oleg Kaspirovič, koji je bio Sarkisjanov tjelohranitelj.
Njegovo ime nalazi se na elektroničkom popisu neprijatelja Ukrajine koji vodi ukrajinska nevladina organizacija “Centar Mirotvorac”. Ozlijeđeni su i portir te jedna stanovnica stambenog kompleksa.
Izvor vijesti: haber.ba