“SDA može ući u vlast isključivo po vertikali, dakle državni nivo, federalni nivo

Političko blato u BiH treba čistiti dok ne počne gušiti, upozorava SDA. Niz je neriješenih problema, među njima i igra vlasti. Smjene u institucijama će podržati. Od novih imenovanja bez pregovora ništa. A, ipak, neće SDA ni pozicije u vlasti. Iako vlast primamljivo zvuči, SDA se drži nekoliko koraka udaljena od političkog blata bar dok se ne steknu uslovi da preuzmu kontrolu.

“SDA može ući u vlast isključivo po vertikali, dakle državni nivo, federalni nivo. Mora se raščistiti politička scena, što kažu Amerikanci, damage control napraviti, posklanjati sve što je smetnja na putu sljedeće dvije godine i onda eventualno po vertikali da uđe najjača bosanskohercegovačka stranka SDA i da ponese odgovornost na liderski način. Mi ne možemo biti nikakav supstitut za neku manju stranku samo radi vlasti. Nama nije do vlasti, naročito ne ovakve vlasti”, kazao je Bakir Izetbegović, predsjednik SDA:

U vlast sada neće, ali izbacivanje iz nje i greške ranijih partnera u vlasti pamte.

“Dragan Čović je rekao nešto veoma iskreno ovih dana. Počinjena je ogromna greška koju HDZ više neće učiniti. I to konkretno u odnosu na SDA”, kazao je Izetbegović.

Osim upozorenja, na stolu i zahtjevi. Jasni i konkretni. Institucijama. Od Vlade Federacije da prestane odugovlačiti i da u proceduru uputi set fiskalnih zakona i time rastereti privredu. Traži SDA i zakone koji vrijede za sve – bez podjele na entitete i dvostrukih aršina. Od Vlade FBiH da izađe u susret svakoj lokalnoj zajednici u Federaciji koja zatraži ukidanje odluke o neradnoj nedjelji. I to nije sve.

“Tražimo imovanja u Upravni odbor FTV-a, Ustavni sud FBiH i Nezavisni policijski odbor FBiH. Prije nego što se krene s tim procesima, da se popune radne grupe Parlamenta FBiH i komisija za imenovanja u kojima u ovom času nema predstavnika Bošnjaka”, napomeno je Izetbegović

Među pozvanima da djeluje je i visoki predstavnik Christian Schmidt. Zakon o državnoj imovini BiH predugo je u ladici. Pozivaju Schmidta da u skladu sa presudama Ustavnog suda BiH donese zakon o državnoj imovini ili izmijeni postojeću odluku OHR-a koja se tiče raspolaganja državnom imovinom. No, za sada sve na zahtjevima. Na kraju, ipak, odlučuju oni oni kojima fotelje pripadaju, prenosi Federalna.

Izvor vijesti: haber.ba