Bivša predsjednica Suda Bosne i Hercegovine Meddžida Kreso u razgovoru za Klix.ba kaže kako napadi na državno pravosuđe iz Republike Srpske datiraju još iz 2000. godine te kako je neophodna reakcija kako domaćih tako i međunarodnih instanci.
“Težnje RS-a, odnosno Milorada Dodika da ukine pravosuđe na državnom nivou datiraju od 2000. godine. Najprije tako da se ne odobri budžet za rad tih institucija pa najavom referenduma o ukidanju suda i tužilaštva, protivljenju ostanka stranih sudija u ovim institucijama, brisanju člana 7. Zakona o Sudu BiH koji je regulisao tzv. proširenu nadležnosti i tzv. ‘upadom’ u državni pravosudni sistem kad je RS donijela entitetski krivični zakon preuzevši brojna krivična djela sadržana u Krivičnom zakonu BiH”, kazala je ona.
Jasno tvrdi da bi osnivanjem entitetskog VSTV-a kompletno državno i federalno pravosuđe i pravosuđe Brčko Distrikta bilo narušeno, a posljedice nesagledive.
“Donošenje entitetskog zakona o VSTV-u je prije svega protuustavan čin, a koji, ako bi se realizirao srušio bi treći stup vlasti. Ne čekajući ocjenu ustavnosti ovog akta pred Ustavnim sudom BIH, aktere i inicijatora protuusustavnog djelovanja treba odmah procesuirati jer su se u njihovim radnjama stekla obilježja nekoliko krivičnih djela, čime bi se zaustavila dalja erozija rušenja države”, naglašava ona.
Međunarodna zajednica, posebno visoki predstavnik koji ima bonske ovlasti, uporedo bi trebali djelovati s pravosudnim zahvatima prema rušiteljima pravnog sistema, naglašava ona.
“Stanje u pravosuđu je loše, to već i ptice na grani znaju, i treba ga temeljito resetovati, pogotovo sastav VSTV-a koji je u velikoj mjeri ‘tegeltizovan’ za potrebe određenih politika. Treba reducirati njegove ovlasti, povećati kriterije ko može biti član toga regulacionog tijela jer su oni najodgovorniji za loš izbor kadrova”, zaključuje Meddžida Kreso.