Malezijski sultan Ibrahim iz južne države Johor postavljen je u srijedu za 17. kralja te zemlje, položivši zakletvu na ceremoniji u nacionalnoj palači u Kuala Lumpuru.
Monarhija igra uglavnom ceremonijalnu ulogu u Maleziji, ali njen uticaj je porastao posljednjih godina, što je navelo kralja da koristi rijetko korištena diskreciona ovlaštenja da uguši političku nestabilnost.
Malezijska monarhija
Pod jedinstvenim sistemom monarhije, glave devet malezijskih kraljevskih porodica smjenjuju se da budu kralj, poznat kao “Yang di-Pertuan Agong”, svakih pet godina.
Sultan Ibrahim, 65, nasljeđuje Al-Sultana Abdullaha Sultana Ahmada Shaha, koji se vraća na čelo svoje matične države Pahang nakon što je završio svoj petogodišnji mandat kao kralj.
Dok se monarhija uglavnom smatra iznad politike, sultan Ibrahim je bio poznat po svojoj iskrenosti i ličnosti, koja je često bila zadužena za politička pitanja u zemlji.
Sultan koji je ujedno biznismen
Poznat po svojoj velikoj kolekciji luksuznih automobila i motocikala, Sultan Ibrahim ima široke poslovne interese, od nekretnina do rudarstva, uključujući udio u Forest Cityju – 100 milijardi dolara vrijednom projektu melioracije i razvoja zemlje u Johoru koji podržava Kina.
Uoči stupanja na dužnost, Sultan Ibrahim rekao je singapurskom listu Straits Times da namjerava biti aktivni monarh i predložio je da malezijska državna naftna kompanija Petroliam Nasional i državna agencija za borbu protiv korupcije direktno podnose izvještaj kralju, piše fena.
Izvor vijesti: haber.ba