Moli Rasel, 14-godišnja djevojčica iz Velike Britanije, oduzela je sebi život nakon što je određen period bila “bombardovana” lošim sadržajem na internetu koji joj je bio preporučen od strane aplikacijskog algoritma, piše srbija danas.
Njen otac Ijan izdao je hitno upozorenje novoj laburističkoj vladi da bi “sramežljiva” regulacija giganata društvenih medija “mogla da košta mlade života”. Kako je istakao, njegova ćerka je videla više od 2.000 štetnih postova o samoubistvu, samopovrijeđivanju i depresiji u posljednjih šest mjeseci svog života 2017. godine.
Neki od sadržaja koje je Moli vidjela bili su toliko uznemirujući da su otežali proučavanje policajcima i advokatima koji su radili na slučaju tokom istrage 2020. godine, piše Mirror. Rasel je u istrazi o smrti njegove kćerke rekao da vjeruje da su “društveni mediji pomogli ubistvu njegove kćerke” i od tada vodi kampanju za bolju regulativu tehnoloških firmi.
Istraživanje koje je u petak objavila Fondacija Moli Rouz, dobrotvorna organizacija za prevenciju samoubistava, koju je osnovao u znak sjećanja na svoju ćerku, pokazala je da roditelji očajnički žele bolju zaštitu svoje dece na internetu.
– Skoro sedam godina nakon Moline smrti, hitno su nam potrebni ministri da završe posao, sa ojačanim Zakonom o bezbjednosti na mreži. Iako čvrsto vjerujem da je regulativa najbolji način da se djeca zaštite od štete koja se može sprečiti, realnost je da će stidljiva regulativa koštati nekog života – rekao je otac.
– Propisi koje ćemo finalizirati u narednim mjesecima, biće najsveobuhvatniji koji će predložiti bilo koji regulator na svijetu. I mi smo uvjereni oni će doneti iskorak u bezbjednost djece na mreži – rekao je portparol Ofcoma.
Izvor vijesti: haber.ba