SAD kritikuje Srbiju zbog nastojanja da uspostavi pravosudnu nadležnost na Kosovu

U odgovoru za Radio Slobodna Evropa, portparol Stejt departmenta ističe da SAD podržavaju teritorijalni integritet i suverenitet Kosova na celoj teritoriji.

“Dijalog uz pomoć EU razvio je praktična rešenja koja će promovisati prava svih građana Kosova, uključujući i Srbe na severu Kosova, kako se poziva u dijalogu. To treba sprovesti”, navodi se u odgovoru.

Američki Stejt department je pozvao Beograd i Prištinu da bez odlaganja sprovedu obaveze koje proizilaze iz Sporazuma o putu ka normalizaciji odnosa, uključujući Zajednicu opština sa srpskom većinom na Kosovu.

Kosovo i Srbija su ovaj Sporazum prihvatili prošle godine ali zvanična Priština insistira na njegovom potpisivanju kako bi se garantovala potpuna implementacija.

EU je u nekoliko navrata saopštila da je taj Sporazum pravno obavezujući za obe strane, iako nije potpisan.

Vlada Srbije je 28. oktobra usvojila predlog zakona o organizaciji i nadležnosti pravosudnih organa u procesuiranju krivičnih dela izvršenih na teritoriji Kosova i predlog zakona o proglašenju Kosova za područje posebne socijalne zaštite.

Reagujući na odluku Vlade o uspostavljanju pravne nadležnosti na Kosovu, EU je podsetila zvanični Beograd da ga obavezuju svi sporazumi iz dijaloga, te da su oni sastavni deo evropskih integracija.

EU je takođe pozvala Srbiju da ponovo razmotri donošenje zakona o organizaciji i nadležnosti pravosudnih organa u procesuiranju krivičnih dela izvršenih na teritoriji Kosova.

Donošenje ovih zakona najavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić polovinom septembra kao “odgovor” na odluku prištinskih vlasti da počnu sa zatvaranjem institucija na Kosovu koje rade u sistemu Srbije.

Do sada je zatvoreno nekoliko Privremenih opštinskih organa, Pošta Srbije, Banka Poštanska štedionica, što je međunarodna zajednica kritikovala kao “nekoordinisane i jednostrane akcije kosovskih vlasti”.

Direktor Kancelarije za Kosovo u Vladi Srbije Petar Petković poručio je da su zakoni reakcija na, kako je naveo, “ugnjetavanje srpskog naroda od strane režima u Prištini i izostanka vidljivih akcija misije Evropske unije EULEX”.

On je u saopštenju naveo “da postoji ikakva vladavina prava na Kosovu i da Srbi imaju ikakvu pravnu sigurnost”, onda ne bi bio potreban zakon koji predlaže Vlada u Beogradu.

S druge strane, zamenik premijera Besnik Bisljimi (Bislimi) na društvenoj mreži X ocenio da “Srbija nastavlja sa opstrukcijom procesa dijaloga”.

On je naveo da Srbija “šalje pisma Evropskoj komisiji, u kojima izražava spremnost da realizuje obaveze iz dijaloga, ali da nastavlja da narušava sporazume, teritorijalni integritet i suverenitet Kosova”.

Izvor vijesti: haber.ba