Američki general detaljno analizirao zašto Rusi imaju toliko mrtvih u ratu

RUSIJA je izgubila 15.300 vojnika otkako su ruski vojnici po zapovijedi predsjednika Vladimira Putina napali Ukrajinu 24. veljače, tvrde ukrajinske oružane snage.

Ukrajinci su priopćili i da su ruske oružane snage izgubile 506 tenkova i 1556 oklopnih vozila.

>> Ukrajinska vojska: Ubili smo 15.300 ruskih vojnika, srušili skoro 100 aviona

Te brojke ne mogu se neovisno provjeriti, a stručnjaci ističu da je u interesu zemalja u ratu dati veće procjene neprijateljskih žrtava.

Rusi šute o svojim gubicima

Ruska strana pak većinom šuti o svojim ljudskim gubicima.

Rusko ministarstvo obrane tvrdilo je ranije ovog mjeseca da je 498 njihovih vojnika ubijeno u Ukrajini, a još 1597 ranjeno. To je bio prvi put da je Rusija priznala bilo kakve žrtve u invaziji na Ukrajinu.

 

Jedan ruski prorežimski tabloid jučer je izvijestio da ima službene podatke koji pokazuju da je 9861 ruski vojnik ubijen u Ukrajini. Onda je ubrzo izbrisao cijelu priču, rekavši da su brojke netočne.

 

Konzervativne američke procjene od prošlog tjedna pak sugeriraju da je više od 7000 ruskih vojnika ubijeno u manje od tri tjedna borbi. Bilo kako bilo, sve upućuje na to da Rusi gube neočekivano velik broj vojnika u invaziji na Ukrajinu.

Američki general Hertling: Ovo je drugačija borba od onih u Afganistanu i Iraku

Američki general u mirovini Mark Hertling objavio je dugi thread na Twitteru u kojem analizira zašto ruska vojska u Ukrajini trpi velike gubitke u ljudstvu. 69-godišnji Hertling je od ožujka 2011. do studenog 2012. obnašao dužnost zapovjednika vojske Sjedinjenih Država u Europi i Sedme armije.

 

Hertling je tijekom svoje duge vojne karijere služio na pozicijama za oklop, konjicu, planiranje, operacije i obuku te je zapovijedao svakom organizacijom od voda do vojske. Zapovijedao je 1. oklopnom divizijom i operativnom postrojbom multinacionalne oklopne divizije Sjever u Iraku tijekom porasta američkih trupa od 2007. do 2008. godine.

 

Hertling podsjeća da je odmah na početku Putinove invazije na Ukrajinu upozorio da bi se ljudske žrtve konvencionalnih snaga nastale na bojnom polju visokog intenziteta i uz korištenje teške tehnologije mogle mjeriti u desecima tisuća.

 

“Borba koju vidimo u Ukrajini nije slična onome što je američka vojska doživjela u operacijama u Panami i tijekom Pustinjske oluje u Iraku, a još manje Operaciji trajna sloboda (intervencija u Afganistanu, op.a.) i Operaciji iračka sloboda (invazija Iraka 2003. godine, op.a.)”, upozorava Hertling, dodajući da su prve dvije operacije bile jednostrane, dok su druge dvije bile kompleksne protuustaničke operacije.

Zašto je važno imati odličan sanitet?

“U pobunama je borba bliska, koriste se puške, artiljerija i eksplozivne naprave. Svaka žrtva je bila izvor osobne boli, ali je sveukupni broj ubijenih američkih vojnika bio nizak”, ističe Hertling, podsjećajući da je američka vojska u Afganistanu i Iraku imala odličnu službu saniteta koja je spasila živote mnogih vojnika.

 

“Naši vojnici su imali bolji medicinski trening. Imali smo nove vrste zavoja za tretman rana na bojištu. ‘Zlatni sat’ u kojem se ozlijeđenog evakuiralo s bojišnice do bolnice je od standarda postao norma”, objašnjava Hertling kako je američka vojska spašavala živote svojih ozlijeđenih vojnika.

 

Ističe da mu se jedan od šefova timova za medicinske evakuacije pohvalio da je u Iraku imao 1700 hitnih letova i da nijednom nije izgubio ranjenog vojnika tijekom leta.