Čeka nas teška jesen: “Nemamo kontrolu nad svojim životima,stižu posku…
NAKON prilično uspješne ljetne turističke sezone, Hrvatsku očekuje jesen koja bi mogla većini stanovništva donijeti velike probleme. Već sada se naziru neki od problema koji bi mogli sljedećih mjeseci zadesiti hrvatske građane, a među njima su najveći problem moguća poskupljenja.
Građane Hrvatske po svemu sudeći čeka teška jesen, nakon koje bi mogla uslijediti još teža zima.
Evo ključnih izazova koji su pred nama.
Poskupljenje hrane
U prehrambenom sektoru su u srpnju cijene porasle za oko 0.8 posto. Nadalje, mjesec dana nakon žetve cijena kilograma pšenice premašila je dvije kune, a u zadnjih pola godine poskupjelo je i ulje, zbog čega pekare u rujnu najavljuju poskupljenje kruha i pekarskih proizvoda. Litra ulja donedavno je stajala od 10 do 11 kuna, a sad košta 15 kuna. Poskupilo je i meso, voće i povrće. Sve to predstavlja značajan udar na džepove potrošača.
POLIKLINIKA MUMINOVIĆ – PREKO 100 MEDICINSKIH USLUGA NA JEDNOM MJESTU!
Sindikalist Krešimir Sever upozorio je da Hrvatska ima izuzetno velik udio troška hrane u mjesečnom trošku u kućanstvu. Taj se postotak u Europi i SAD-u kreće od 11 do 13 posto, u razvijenijim europskim zemljama između 5 i 8 posto, a u Hrvatskoj on iznosi čak 27 posto ukupnog mjesečnog troška.
Sever je neki dan naglasio da minimalna mjesečna potrošačka košarica za kućanstvo iznosi oko 7800 kuna, dok se “prosječna košarica, koja je dostojna življenja, ne pretjerana, nego nekakva koja bi zadovoljila normalne potrebe kućanstva kreće oko 10.500 kuna”.
Prema podacima Državnog statističkog zavoda (DSZ), cijene žitarica porasle su za 27.1 posto, povrća za 8.1 posto, vina za 7.7 posto, maslinovog ulja za 10.6 posto, voća za 1.6 posto itd.
“Najkritičnije su cijene voća i povrća”
Marin Medak, chef i vlasnik restorana RougeMarin, za Index je rekao da su cijene porasle od prvog lockdowna 2020. i da su nastavile rasti: “U Amsterdamu je na najvećoj burzi mesa za EU skočila cijena zbog rasta cijene transporta i poremećenog upravljanja zalihama. To je uzrokovalo lančanu reakciju već u prošloj godini, a suša je ove godine stavila točku na i. Ako generalno govorimo o porastu cijena hrane, možemo reći da je porast oko 10 posto u odnosu na cijene iz 2019. godine.”
“Cijene kruha ovise o kretanjima cijena na poljskom i njemačkom tržištu, odakle nam stiže niz pekarskih proizvoda kroz trgovačke lance. Hrvatska nema dovoljno pšenice, a rastu i cijene govedine i teletine, kojih također nemamo dovoljno. No, kako sam rekao, najkritičnije su cijene voća i povrća, iako bih rekao da će se i te cijene malo smiriti nakon turističke sezone”, rekao je za Index ekonomski analitičar Damir Novotny.
Vlada zasad nema namjeru smanjiti PDV na hranu.