Vlada Federacije Bosne i Hercegovine danas je usvojila informaciju Kriznog štaba Federalnog ministarstva zdravstva o epidemiološkoj situaciji, s prijedlogom naredbi i preporuka.
Kako su saopćili iz Vlade Federacije, naredbe i preporuke su donesene s rokom važenja od 14 dana, računajući od 7. oktobra, a Krizni štab e zadužen da, prije isteka ovog roka, sagleda kompletnu epidemiološku situaciju i sačini procjenu rizika, a radi razmatranja mogućnosti i potrebe izmjene naredbi i preporuka te entitetskoj vladi dostavi prijedlog novih.
Vladama kantona, odnosno kantonalnim štabovima ministarstava zdravstva, kako je navedneo, naređeno je uvođenje restriktivnijih mjera na osnovu procjene epidemiološke situacije u kantonu, odnosno općini, uz redovno obavještavanje entitetskog Kriznog štaba.
Krizni štab će današnje zaključke, s prilozima, dostaviti kantonalnim ministarstvima zdravstva i njihovim kriznim štabovima, zdravstvenim ustanovama s područja kantona, kliničkim centrima, općim, kantonalnim i specijalnim bolnicama, Federalnoj i kantonalnim upravama za inspekcijske poslove i kantonalnim upravama policije.
U skladu sa zaključkom od 8. januara ove godine, Vlada Federacije će izvjestiti entitetski parlament o epidemiološkoj situaciji i mjerama koje je donijela s ciljem zaštite zdravlja građana i smanjenja rizika za širenje virusa.
U 39. sedmici je, navedeno je u informaciji Kriznog štaba, u odnosu na prethodnu, zabilježen rast broja pacijenata na respiratoru za 30,2 posto i sedmodnevne incidence za 2,6 posto, dok je broj smrtnih slučajeva manji za 21,5 posto.
Na nivou Federacije sedmodnevna incidenca iznosi 120 slučajeva na 100.000 stanovnika, a u posljednjih sedam dana najviša je u Sarajevskom (322,24), Hercegovačko-neretvanskom (158,09) i Tuzlanskom (122,15), a najniža u Srednjobosanskom kantonu (18,41).
U Federaciji Bosne i Hercegovine dato je 770.045 doza vakcina protiv koronavirusa, od čega je prvom dozom vakcinisano 449.124, a drugom 320.921 građanin, saopćili su iz Vlade Federacije Bosne i Hercegovine.