POLARNI VRTLOG IDE PRAVO NA NAS! Zima se vraća na NEODREĐENO, stiže košava, ali i SNIJEG, a ovaj datum je ključan

Od danas u Srbiji će temperatura biti u značajnom padu u odnosu na prethodne dane kada smo praktično imali proljeće u januaru, a prema najavama meteorologa, zima se vraća na neodređeno, dok se polarni vrtlog usmjerava direktno na nas.

Prema vremenskoj prognozi za narednih pet dana, maksimalna dnevna temperatura neće prelaziti 10. podeok, a u jutarnjim satima očekuje nas mraz, dok će minimalna temperatura otići u minus.

Prema najavama meteorologa Ivana Ristića, jedan od prognostičkih modela koji prati, za sljedeći vikend prognozira snijeg na Balkanu..

Snijeg moguć već sljedećeg vikenda

“GENS model prognozira ciklon iznad Italije sledećeg vikenda i donosi sneg na Balkan. Više snega zapadnije od nas ali može biti snežnih padavina i u Srbiji. Hladan i suh vazduh sa istoka iz oblasti Azije sve više će uticati na vrijeme u Evropi”, pojašnjava Ristić.

On je pojasnio da se snijeg očekuje na zapadu i sjeveru Vojvodine.

“Puno snijega u Sloveniji, Hrvatskoj i Bosni. U našoj zemlji maksimalne temperature u granicama normale između 4 i 8 stepeni, u jutarnjim časovima slab mraz”, pojašnjava meteorolog.

Jaka košava stiže sa promjenom vremena

Kako dodaje, od petka 7. februara u Srbiji će duvati košava u pojačanju.

“Kod nas od petka, 7. januara košava u pojačanju. Zima se polako vraća na neodređeno vrijeme”, dodaje Ivan Ristić.

Polarni vrtlog ide direktno na nas

On dodaje da prognostički modeli najavljuju da se polarni vrtlog usmjerava ka nama 15. februara.

“GFS od jutros 15. februara usmjerava polarni vrtlog direktno na nas”, napisao je Ristić.

Na mapi koju je objavio vidi se da se i deo Srbije nalazi pod uticajem polarnog vrtloga.

Stiže i Voejkov most

Ristić je za početak februara najavio i pojavu pod nazivom “Voejkov most ili osa”, a kako je objasnio, tek treba procijeniti šta će ona donijeti Srbiji.

Formiranje mosta uglavnom se dešava dislokacijom azorskog i rusko-sibirskog anticiklona, koji se protežu u konvergentnim pravcima sve dok se ne dodirnu, formirajući tako anticiklonalni jezik koji blokira atlantski tok na zapadu, a takođe i „sekcije“, polarne poremećaje u dva kraka. Vidjet ćemo kako će Voejkova osa i most uticati na vrijeme kod nas on će obilježiti prvu polovinu, piše Blic.rs.

Izvor vijesti: haber.ba