“PONOSU MOJ, VILO MOJA” – PORODICA IZ NOVOG PAZARA OSTALA BEZ OBA DJETETA NAKON TRAGEDIJE U NJEMAČKOJ

Porodica iz Novog Pazara suočava se s nezamislivom tugom i bolom nakon što je u tragediji u njemačkom gradu Lajpcigu izgubila obje kćerke. Starija kćerka, trinaestogodišnjakinja, osumnjičena je za ubistvo svoje sedmogodišnje sestre dok su bile same u porodičnom stanu 25. oktobra ove godine. Ovaj tragičan slučaj potresao je javnost, a otac djevojčica ostavio je dirljivu poruku na svom profilu na društvenoj mreži „Facebook“, gdje je izrazio bol riječima: „Ponosu moj, vilo moja.”

Porodica, koja je prije nekoliko godina emigrirala u Njemačku u potrazi za boljim životom, sada se suočava s neizrecivim gubitkom. Starija kćerka, prema njemačkim zakonima koji isključuju krivičnu odgovornost za maloljetnike u njenom uzrastu, prebačena je u Specijalnu psihijatrijsku ustanovu, dok se čeka procjena njenog mentalnog stanja i dalji postupak.

Ubijenoj djevojčici dženaze je bilo 1. novembra u Novom Pazaru, u prisustvu porodice, prijatelja i brojnih građana koji su došli da iskažu podršku i nazdravili glavu porodici.

Ova tragedija otvorila je brojna pitanja o uzrocima ovakvih nesreća i psihološkom zdravlju mladih, posebno u okolnostima emigracije i prilagođavanja na novu sredinu. Prema riječima prijatelja porodice, obje djevojčice su bile dobro prilagođene životu u Njemačkoj, ali niko nije mogao naslutiti da će se dogoditi ovako strašan događaj.

Njemačka policija nastavila je istragu ovog nesretnog događaja, pronašavši oružje koje je, prema navodima, korišteno u napadu. Oružje je poslato na vještačenje kako bi se utvrdile sve okolnosti zločina, dok se stručnjaci fokusiraju na psihološko stanje starije djevojčice i razloge koji su mogli dovesti do ovog tragičnog čina.

Reakcija javnosti i društvena debata

Vijest o ovoj tragediji odjeknula je i izazvala brojne reakcije na društvenim mrežama. Javnost je pogođena emotivnim obraćanjem oca, koji je u svojoj objavi izrazio ljubav prema kćerki, nazivajući je „ponosom“ i „vilom“. Ova tragedija pokrenula je i debatu o mentalnom zdravlju djece i mladih, kao i o sistemu podrške porodicama u emigraciji. Stručnjaci upozoravaju na izazove s kojima se suočavaju porodice koje napuštaju svoje domove i pokušavaju da se prilagode novoj sredini, naglašavajući da se stres i nesigurnost često prenose i na djecu, piše Sandzakdanas.rs.

Izvor vijesti: haber.ba