SAD ukinuo nagradu od 10 miliona dolara za hapšenje lidera sirijskih pobunjenika

Sjedinjene Američke Države ukinule su nagradu od 10 miliona dolara za hvatanje Ahmeda al-Sharaa, lidera pobinjeničke grupe koja je svrgnula Bashara al-Assada sa vlasti, rekla je visoka američka zvaničnica.

Barbara Leaf, pomoćnica američkog sekretara za bliskoistočna pitanja, objavila je tu informaciju nakon što je sa drugim američkim dužnosnicima posjetila Damask, gdje je razgovarala sa novom sirijskom administracijom.

Bila je to prva posjeta američkih diplomata Siriji otkako je Bashar al-Assad početkom ovog mjeseca svrgnut s vlasti u ofanzivi koju je predvodila grupa Hayat Tahrir al-Sham (HTS).

SAD je 2018. proglasio HTS “terorističkom” organizacijom. Al-Sharaa – koji je poznat i kao Abu Mohammed al-Julani – vođa je grupe koja je nedavno bila povezana s Al-Qaidom.

Leaf je rekala da je SAD donio odluku o skidanju nagrade za Al-Sharaa, nakon “pozitivnih poruka” tokom sastanka, uključujući obećanje da će osigurati da “terorističke” grupe ne predstavljaju prijetnju unutar Sirije ili spolja.

“U potpunosti podržavamo politički proces u Siriji koji će rezultirati inkluzivnom i reprezentativnom vladom koja poštuje prava svih Sirijaca, uključujući žene, i različite etničke i vjerske zajednice u Siriji”, istakla je Leaf.

Putovanje Leaf u Siriju – gdje je boravila sa Danielom Rubinsteinom, bivšim posebnim predstavnikom za Siriju i Rogerom Carstensom, glavnim predstavnikom američke vlade za pitanja talaca – došlo je u trenutku kada zapadne zemlje razmišljaju hoće li ukinuti status “terorista” za HTS.

Iako oznaka “terorista” podrazumijeva niz sankcija, ona ne zabranjuje američkim dužnosnicima da razgovaraju s članovima ili vođama grupe.

Američki vojnici u Siriji
Rosiland Jordan, Al Jazeerina reporterka koja izvještava iz Washingtona, rekla je da je stav američke vlade da će odustajanje od nagrade za uhapšenje Al-Sharaa omogućiti bolju promociju “onoga što SAD i drugi regionalni partneri žele vidjeti, a to je produktivna, sigurna i zaštićena Sirija”.

Dodala je da ovaj potez nije quid pro quo, per se (usluga za uslugu), ali da Washington želi saznati šta se dogodilo s nekoliko Amerikanaca koji su nestali u Siriji tokom građanskog rata u toj zemlji.

Među njima je i novinar Austin Tice, koji je nestao 2012. u Damasku.

“HTS je rekao da će uraditi sve što može kako bi pokušao otkriti gdje je Austin Tice”, rekla je Jordan.

U međuvremenu, SAD je u četvrtak priznao da ima otprilike 2.000 vojnika u Siriji, što je znatno više od prethodne procjene.

SAD je počeo slati trupe u zemlju 2014. godine, s navedenim ciljem poraza ISIL-a (ISIS), ali su američke snage ostale u Siriji nakon teritorijalnog poraza grupe 2017.

Američka vojska je u petak saopćila da je izvela zračni napad u kojem je ubijen vođa ISIL-a Abu Yusif, također poznat kao Mahmud, u istočnoj sirijskoj pokrajini Deir ez-Zor.

Napad se dogodio u području koje su prethodno kontrolisale sirijska vlada i ruske snage, saopćila je Centralna komanda američke vojske (CENTCOM) sa sjedištem na Bliskom istoku.

“Sjedinjene Američke Države – u saradnji sa saveznicima i partnerima u regiji – neće dozvoliti ISIL-u da iskoristi trenutnu situaciju u Siriji i rekonstruiše se”, naveo je komandant CENTCOM-a Erik Kurilla u saopćenju.

Pentagon je u četvrtak sugerisao da SAD ne planira povući svoje snage iz Sirije u bliskoj budućnosti, rekavši da ISIL i dalje predstavlja prijetnju u zemlji, prenosi AJB.

Izvor vijesti: haber.ba