Građani se upozoravaju na ozbiljne zdravstvene posljedice. Tokom boravka vani preporučuje se izbjegavanje fizičkih aktivnosti, a posebno ugrožene kategorije – trudnice, djeca, starije osobe te oni s respiratornim i srčanim problemima – trebale bi ostati u zatvorenim prostorima.
PM10 čestice, koje se najčešće sastoje od željeza, aluminija i silikata, primarno nastaju sagorijevanjem krutih goriva, ispušnim gasovima iz vozila i industrijskim procesima. Prema standardima, njihova granična vrijednost za 24 sata iznosi 50 μg/m³, a sve iznad ovog praga predstavlja rizik po zdravlje, prenosi Klix.
Također, PM2,5 čestice, manje od 2,5 mikrona, predstavljaju još veću opasnost jer lako prodiru duboko u pluća i krvotok. Nastaju sagorijevanjem fosilnih goriva i sastoje se od štetnih materijala poput sulfata, nitrata, teških metala i organskog ugljika.
Zdravstvene institucije upozoravaju na mogućnost pogoršanja simptoma kod osoba s astmom i drugim respiratornim bolestima. Svi građani, a posebno rizične grupe, trebaju ograničiti boravak na otvorenom kako bi smanjili izloženost štetnim česticama.
Mjerenja kvaliteta zraka temelje se na koncentraciji čestica (PM10 i PM2,5), ozona, sumpor-dioksida, azot-dioksida i ugljen-monoksida. Trenutne vrijednosti ukazuju na hitnu potrebu za dodatnim mjerama zaštite i smanjenjem izvora zagađenja.
Izvor vijesti: haber.ba