Šta stoji u usvojenoj Deklaraciji o Vojvodini

Deklaracija o Vojvodini usvojena je danas u Sremskoj Mitrovici na poziv predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, na velikom skupu povodom obilježavanja Dana državnosti Srbije pod nazivom “Srećemo se na Sretenje”.

“Imamo i svoje plenume”
“Sve ono što smo večaras govorili i sve što ste mogli da pročitate kroz jedan istorijski kontekst – do zaključka da je Vojvodina Srbija i Srbija Vojvodina, aklamacijom prihvatite ovde”, poručio je Vučić što su okupljeni pozdravili aplauzom i uzvicima.

Imamo i mi svoje plenume i to mnogo veće nego svi njihovi plenumi zajedno, istakao je Vučić.

On je zahvalio našem narodu u Republici Srpskoj i Crnoj Gori.

“Vi ste snaga Srbije i vi ste mi sve i vi mi dajete snagu da se borim i boriću se kako nikada do sada videli niste i kako naši protivnici ne mogu ni da sanjaju”, poručio je Vučić.

Pet tačaka
U tekstu narodne Deklaracije o Vojvodini navodi se da je Vojvodina neraskidivi dio nacionalnog političkog, ustavnog i kulturnog identiteta moderne Srbije i kao što Srbije nema bez Vojvodine, tako ni Vojvodina ne može postojati izvan Srbije,piše Avaz

Ona sadrži pet tačaka.

Prva tačka odnosi se na istorijski razvoj srpske Vojvodine, druga govori o kontinuiranim pokušajima etatizacije Vojvodine i nametanja ideje o tzv. vojvođanskoj naciji u kojoj se navodi da je bez istorijske osnove, socijalne, ekonomske i nacionalne opravdanosti, veštački stvoren vojvođanski sepratizam, eufemistički je determisan kao “autonomaštvo”.

U trećoj tački govori se o ustavnopravnom položaju Vojvodine poslije Drugog svjetskog rata – od autonomne pokrajine čija automonija se širi preko kvazi federalne zajednice do povratka u ustavne okvire standardne političko-teritorijalne automonije.

U četvrtoj tački opisuje se zaustavljanje separatističkih tendencija i vraćanje AP Vojvodine u ustavne okvire (2012-2014).

Tema pete tačke je Vojvodina kao multikulturalna, multinacionalna i multikofesionalna zajednica zasnovana na ravnopravnosti građana.

Nizom manifestacija Srbija danas obilježava Dan državnosti u znak sjećanja na Sretenje 1804. godine, kada je počeo Prvi srpski ustanak, i u znak sjećanja na dan kada je 1835. godine donijet prvi moderni Ustav Srbije.

Izvor vijesti: haber.ba