U SAD-u zabrana abortusa u mnogim saveznim državama izaziva brojne kontroverze i posljedice, od kojih su mnoge fatalne. U Teksasu, koji je jedna od država koja je najstrože ograničila pravo na abortus, mnoge žene suočavaju se sa ozbiljnim zdravstvenim rizicima jer im lekari ne mogu pružiti potrebnu medicinsku pomoć zbog strogih zakona koji ograničavaju abortus, čak i u slučajevima kada život trudnice može biti ugrožen. Tragedija koja je zadesila Neveju Krejn, tinejdžerku iz Teksasa, samo je jedan od brojnih primjeraka ove opasne realnosti, piše esporeso.
Nevaja Krejn, 18-godišnja djevojka iz Teksasa koja je bila u šestom mjesecu trudnoće, preminula je nakon što joj nisu pruženi potrebni medicinski tretmani usled zabrane abortusa. U danima pred njenu smrt, Nevaja je doživela ozbiljne komplikacije u trudnoći, uključujući infekciju i sepsu, ali zbog strogih zakona o abortusu u Teksasu, ljekari su odbili da intervenišu dok njeno stanje nije postalo životno ugrožavajuće.
Dana 28. oktobra 2023. godine, na dan kada je trebalo da proslavi svoju trudnoću sa prijateljima (“baby shower”), Nevaja se probudila sa glavoboljom, a ubrzo se javila i groznica, kao i mučnina i povraćanje. Iako je bila vrlo slaba, pokušala je da izdrži svoju proslavu. Međutim, kako je vrijeme prolazilo, njeno stanje se pogoršavalo, pa su je u 15 časova odvezli u hitnu pomoć.
U bolnici, Nevaja je čekala četiri sata, a osoblje joj je dalo plastičnu posudu da povraća dok su čekali na rezultate testova. Dijagnostikovana joj je streptokokna infekcija, ali zbog činjenice da nije bilo očiglednih indikacija da njena trudnoća predstavlja opasnost, lekari nisu procenili da tu bilo šta treba da se interveniše. Nakon što joj je prepisan antibiotik, puštena je kući.
No, tokom noći Nevaja je ponovo imala jake bolove i njena majka je odlučila da je ponovo odveze u bolnicu. Tokom pregleda u drugoj ustanovi, ginekolog je ustanovio da ima temperaturu preko 39 i ubrzan puls, a kasnije je bilo jasno da je razvila sepsu. Sepsa je ozbiljno stanje koje može izazvati septički šok i smrt, ali zbog restriktivnih zakona u Teksasu, doktori su smeli samo da joj pruže samo osnovnu terapiju iili dok ne doživi spontani pobačaj ili dok njeno stanje ne postane ozbiljnije.
Uporno je slali kući
Usprkos sve većim simptomima i bolovima, Nevaja je otpuštena iz bolnice. Međutim, stanje joj je brzo postalo kritično, te su je ponovno odvezli u bolnicu. Tada je počela da krvari i doživjela spontani pobačaj. Međutim, ljekari nisu mogli da intervenišu sve dok nisu potpuno potvrdili da je fetus preminuo, što je proces koji je trajao više od dva sata. Kada su konačno odlučili da preduzmu medicinsku intervenciju, bilo je prekasno. Sumnjali su na unutrašnje krvarenje uslijed komplikacija sepse.
Njena majka, Kendis ispričala je kako je u jednom trenutku vidjela crnu krv kako izlazi iz ćerkinih usta i nozdrva, a njena ćerka je, iako u ogromnim bolovima, mirno rekla: “Ti si jaka, Nevaja. Bog nas je učinio jakim”.
Na kraju, Nevaja je preminula nekoliko sati kasnije na intenzivnoj njezi. Zdravstveni stručnjaci koji su kasnije analizirali njene medicinske izveštaje rekli su da bi, da je dobila odgovarajući tretman, vjerovatno preživjela.
Majka traži advokata koji će joj pomoći da se ovo više ne desi nikome
Ovaj tragični incident naglašava opasnosti koje izaziva zabrana abortusa, posebno kada je život trudnice ugrožen. Iako su postojali jasni medicinski razlozi za hitnu intervenciju, Teksasovi zakoni zabranjuju abortus osim u slučajevima kada je život majke direktno ugrožen. Zbog ovih restriktivnih zakona, doktori se suočavaju sa ozbiljnim pravnim posledicama ako preduzmu akcije koje bi mogle biti smatrane abortusom, čak i u slučajevima kada fetus nije održiv.
Majka preminule tinejdžerke, nakon smrti svoje ćerke pokušava da pokrene pravnu akciju kako bi odgovorne bolnice pozvale na odgovornost. Međutim, zbog složenih pravnih prepreka, koje zahtevaju dokazivanje “svesne i namerne nepažnje” od strane bolnica, ona se suočava sa velikim teškoćama u pronalaženju advokata koji bi prihvatio njen slučaj.
Izvor vijesti: haber.ba