Ovaj napad doveo je do privremenog preusmjeravanja letova sa tri glavna moskovska aerodroma, a najmanje pet osoba je povrijeđeno, prenose izvori iz Reutersa.
Ministarstvo odbrane Rusije saopćilo je da je protuzračna odbrana uspjela oboriti dodatnih 50 dronova u zapadnim dijelovima zemlje. “Pokušaj režima u Kijevu da izvede teroristički napad dronovima na teritoriji Ruske Federacije je uspješno osujećen,” saopštilo je ministarstvo.
Federalna agencija za zračni saobraćaj Rusije potvrdila je da su letovi sa aerodroma Domodedovo, Šeremetjevo i Žukovski privremeno preusmjereni, ukupno njih 36, ali su aerodromi ubrzo nastavili sa radom. Među povrijeđenima se nalaze osobe iz moskovske oblasti, navodi se u izvještaju Ministarstva odbrane.
Moskva, zajedno sa okolinom, koja broji više od 21 milion stanovnika, jedna je od najvećih metropolitanskih regija u Europi, rame uz rame s Istanbulom.
Ukrajinska vojska objavila je da je tokom noći Rusija ispalila rekordnih 145 dronova, a Kijev tvrdi da je uspio oboriti njih 62. Također, Ukrajina je pokrenula napad na skladište u Brianskoj oblasti Rusije, gdje je oboreno 14 dronova.
Na ruskim Telegram kanalima pojavili su se video snimci koji prikazuju dronove kako prelijetaju iznad moskovskih zgrada.
Rat u Ukrajini, koji traje više od dvije i po godine, prema mišljenju nekih analitičara ulazi u svoju završnu fazu, a ruske snage su nedavno ostvarile napredak brži nego što se očekivalo. Novoizabrani američki predsjednik Donald Trump, koji će preuzeti dužnost u januaru, ranije je izjavio da bi mir u Ukrajini mogao postići u roku od 24 sata, ali nije iznosio dodatne detalje o svom planu.
Tokom poziva u kojem mu je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski čestitao na pobjedi, prisustvovao je i Elon Musk, izvršni direktor kompanije Tesla i Trumpov podržavalac, kako su izvijestili mediji. Musk, vlasnik kompanije SpaceX, omogućava satelitsku komunikaciju preko Starlinka, što se pokazalo ključnim za ukrajinsku odbranu,pišu Vijesti
Ruske snage redovno provode masovne napade dronovima na Kijev, dok Ukrajina uzvraća napadima na strateške ciljeve u Rusiji, uključujući naftne rafinerije, zračne luke i radarske stanice.
Rat u Ukrajini, u kojem su obje strane razmjestile rovove i artiljeriju na frontu dugačkom 1.000 km, uveo je inovativno ratovanje dronovima kao jedno od glavnih obilježja sukoba. I Rusija i Ukrajina razvijaju nove modele dronova, koristeći ih u različite svrhe i istovremeno uvodeći napredne sisteme za njihovo uništavanje, od pušaka do sofisticiranih elektroničkih sistema ometanja.
Moskva ima kompleksnu mrežu protuzračne odbrane koja nastoji spriječiti dronove prije nego što stignu do ključnih zgrada u srcu glavnog grada. Obje strane koriste komercijalne dronove kao smrtonosno oružje, dok paralelno povećavaju vlastitu proizvodnju ovih uređaja. Vojnici obje strane svjedoče o izraženom strahu od dronova, dok propagandni snimci smrtonosnih udara služe kao sredstvo zastrašivanja.
Izvor vijesti: haber.ba