Poruka s ovog skupa naglašava neizbježnost potresa, ali i potrebu da se naučimo živjeti s njima te preveniramo moguće neželjene posljedice.
Na skupu su predstavljeni rezultati geofizičko-seizmoloških istraživanja potresom ugroženih područja u Hrvatskoj,
“Tu su se događali najčešći i najjači potresi u Hrvatskoj, kao što su potresi u Dubrovniku, Turjacima, Makarskoj ili posljednji s epicentrom u Stonu”, rekla je prof. Markušić.
Profesorica Snježana Markušić istaknula je da se to područje nalazi na seizmički najaktivnijem dijelu Hrvatske, gdje se jadranska mikroploča podvlači pod Dinaride, generirajući najčešće i najjače potrese, piše Slobodna Dalmacija.
Cilj naučnih istraživanja je osvijestiti ljude o mogućnosti suživota s potresima. Profesorica Markušić naglasila je važnost ulaganja u znanje o strukturi tla na kojem gradimo te prilagođavanje gradnje na takvim tlima.
Kroz mjerenja i istraživanja strukture tla, stvorene su karte seizmičnosti tla za područje grada Sinja, a stručnjaci ističu kako bi ova saznanja trebala biti korisna u prostornom planiranju i gradnji, pridonoseći sigurnijem suživotu s potresima,piše Radiosarajevo
Izvor vijesti: haber.ba