Prema članu 37. zakona, osobe koji promovišu “neprikladno odijevanje” ili razgolićivanje pred međunarodnim medijima ili organizacijama mogli bi se suočiti s desetogodišnjom kaznom zatvora i novčanom kaznom do 15,000 eura. Oni koji budu optuženi za “iskvarenost na Zemlji”, prema članu 286. iranskog islamskog kaznenog zakona, mogli bi biti osuđeni na smrtnu kaznu.
Amnesty International upozorio je da ovaj zakon znači da žene i djevojke koje šalju videe sebe bez hidžaba ili se na miran način bore za svoja prava mogu biti osuđene na smrt. “Ovaj sramotan zakon intenzivira progon žena i djevojaka koje se usuđuju boriti za svoja prava”, izjavila je Diana Eltahawy, zamjenica direktora Amnestyja za Bliski istok, prenosi n1.
Život pod represijom
Novi zakoni dolaze dvije godine nakon smrti Mahse Amini, 22-godišnje Kurdkinje koja je preminula u pritvoru jer nije nosila hidžab prema propisima. Njena smrt pokrenula je masovne proteste širom Irana pod sloganom “Žena, život, sloboda”. Međutim, vlasti su uvele još strože mjere kako bi ugušile otpor.
“Već nas uznemiravaju, hapse i kažnjavaju zbog kršenja pravila odijevanja,” rekla je 23-godišnja učesnica protesta. “Primila sam više SMS poruka s novčanim kaznama jer sam vozila bez hidžaba. Sada ovim zakonom legalizuju ubijanje”.
Iranske vlasti planiraju osnivanje “hidžab klinika” za žene koje se protive pravilima, što je izazvalo dodatne kritike. Aktivisti zakon smatraju brutalnim korakom unazad za prava žena.
Međunarodne reakcije i pozivi na pritisak
Nazanin Afshin-Jam MacKay, iranska aktivistica za ljudska prava, upozorila je na drastično pogoršanje prava žena. “U posljednjih 45 godina žene su bile kažnjavane zbog neprikladnog hidžaba, ali nikada nismo vidjeli zakon koji propisuje smrtnu kaznu za takav ‘zločin’”, rekla je.
“Bez međunarodnog pritiska, ovaj režim će nastaviti gušiti prava žena, slično kao što se dogodilo u Afganistanu pod talibanima”. dodala je MacKay.
Iranski predsjednik Masoud Pezeshkian izrazio je protivljenje novim zakonima, upozoravajući da će njihova primjena izazvati daljnje nezadovoljstvo u iranskom društvu. “Ova politika ne samo da produbljuje podjele već prijeti stabilnosti naše zemlje,” izjavio je u nedavnom intervjuu.
Član 60. zakona kriminalizuje bilo kakav pokušaj sprječavanja hapšenja žena koje krše pravila o hidžabu. Također, komercijalne ustanove, taksisti, škole i mediji suočavaju se s kaznama ako ne prijave osobe koje se ne pridržavaju novih pravila.
Pravna zajednica u Iranu također je kritikovala zakon. “Ove odredbe su u suprotnosti s osnovnim pravima i iranskim ustavom”. izjavio je advokat za ljudska prava Saeid Dehghan. “Kazne poput dugih zatvorskih kazni ili čak smrtne kazne za protivljenje obaveznom hidžabu su potpuno nesrazmjerne”, navodi Guardian.
Izvor vijesti: haber.ba