Koronavirus koji izaziva Covid-19 može proizvesti više nego tri puta veću količinu patogena od soja koji je izazvao izbijanje teškog akutnog respiratornog sindroma (SARS) 2003. godine, iako pacijenti mogu pokazati manje upalne i imunske reakcije, otkrila je studija.
Nalaz iz istraživanja, koji je vodio ugledni hongkonški mikrobiolog Juen Kvok-jung, prvi je te vrste zasnovan na testovima sprovedenim na plućnom tkivu uklonjenim od pacijenata, prenosi “Avaz“.
Rezultati su podvukli virulentnost bolesti, kao i poteškoće za zdravstvene vlasti u svijetu da je otkriju u poređenju sa SARS-om.
Podsjećanja radi trebalo je oko šest mjeseci da se obuzda epidemija SARS-a.
Covid-19 je mnogo veći izazov. Ovaj virus je zarazio više od 1,6 miliona ljudi širom svijeta i prouzrokovao više od 100.000 smtnih slučajeva za četiri mjeseca. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, SARS je zarazio oko 8.098 ljudi, a umrlo je njih 774.
– Skoro da ne postoji mogućnost da se virus obuzda prije jula – rekao je Iuen sa Univerziteta u Hongkongu, koji je vodio studiju objavljenu u naučnom časopisu “Clinical Infeentist Diseases”.
On i njegov tim otkrili su da novi koronavirus u roku od 48 sati stvara 3,2 puta više infektivnih virusnih čestica od SARS-a.
– U nekim slučajevima, COVID-19 se replicira i do 100 puta u roku od 48 sati, dok je SARS virus možda dostigao oko 10 do 20 replikacija – rekao je Ču Hin, docent za istraživanja sa medicinske škole HKU.
Uprkos tome što se reprodukuje efikasnije, novi virus izazvao je sporije imunološke i upalne reakcije, navodi se u studiji. Za razliku od SARS-a, COVID-19 skoro nije izazvao nikakve signalne proteinske interferone u roku od 48 sati, što je ključno u pokretanju imunološkog sistema da deluje protiv virusa.
– Virus je poput nindže, razmnožava se u tijelu sa nižim interferonima i upalnim reakcijama – rekao je dr Džasper Čan Fok-vu, docent klinike na medicinskoj školi, dodajući da bi dodatni testovi mogli biti korisni u ubrzavanju kliničkih ispitivanja za lijekove.
Nedostatak simptoma ili samo blagi simptomi otežali su vladama širom svijeta da obuzdaju COVID-19.
S obzirom da 90 posto populacije nije imuno, Juen je upozorio da se virus može da se nastavi da se širi i nakon ljeta. Iako bi društveno distanciranje i univerzalno maskiranje trebalo da se nastave, on je predložio da se imenuje nadzornik za suzbijanje infekcija u svakoj kancelariji i školi nakon jula.
– Nastavite da nosite maske, nastavite da imate veoma dobru ličnu higijenu prijue nego što uđete u školu ili kancelariju. Takođe bi trebalo da budete prvo testirani kako biste bili sigurni da nemate virus – rekao je Juen, dodajući da Hongkong mora da poveća kapacitet za testiranje virusa.
Studija je takođe pokazala da samo karantin od 14 dana nije bio dovoljan. Kada ponovo otvorimo granicu, putnici će možda morati da budu testirani. Otkrića su takođe dokazala da koktel terapija hongkonških ljekara ide u pravom smjeru da bi se indukovao odgovor imunog sistema, dodao je Juen.
Ljekari prepisuju koktel u kojem su lopinavir i ritonavir zajedno sa beta-interferonom.
– Iz naših preliminarnih rezultata proizlazi da je beta-interferon okosnica, najvažnija komponenta ove terapije – rekao je Juen.
Izvor vijesti: haber.ba