NYT: Rojevi dronova iznad zapadnih zemalja

Američke novine The New York Times objavile su da su izvještaji posljednjih sedmica o rojevima dronova koji lete iznad istočne obale Sjedinjenih Američkih Država privukli široku pažnju i izazvali strah od izbijanja hibridnog rata.

Novine su prenijele od američkih zvaničnika, čija imena nisu otkrivena, da je stotinu dronova, od ukupno 5.000 njih koji su uočeni u tom području, iziskivalo dodatno ispitivanje i provjeru te da se još ne vjeruje da je bilo koji od njih bio strani izviđački.

Međutim, NYT smatra da je drugačiji slučaj sa dronom koji je uočen u novembru i decembru protekle godine iznad vojnih baza američkih snaga u Engleskoj i Njemačkoj.

Prema riječima informiranog američkog zvaničnika, koji je govorio za NYT pod uvjetom da ostane anoniman, vojni analitičari su zaključili da su ti dronovi možda bili u izviđačkoj misiji koju je organizirala država. Američke novine su u svom izvještaju objavile da su britanski i njemački vojni zvaničnici odbili razgovarati o ovoj temi.

Hibridni napad
Stručnjaci smatraju da je let ovih dronova pokazatelj takozvanog hibridnog napada ili napada u „sivoj zoni“ protiv Zapada, pri čemu se koristi kombinacija vojnih, elektronskih, pa čak i psiholoških taktika za napad na neprijatelja ili kako bi se on tajno destabilizirao, prema navodima novina NYT.

Siva zona je nejasan prostor između direktnog sukoba i mira, prema pravnom opisu međunarodnih odnosa.

Novine su ukazale na to da se vojni zvaničnici u zapadnim zemljama suočavaju s ozbiljnim izazovom u trenutku kada su Rusija, Iran i druge države neprijateljske prema Zapadu sve odvažnije u izvođenju hibridnih napada, poput hakiranja osjetljivih kompjuterskih sistema i navodnih zavjera za atentate.

Spomenule su zapitanost o tome kako zapadne zemlje mogu odvratiti od takvih poteza, a da ne izazovu širi sukob, koji može biti smrtonosan, i kako se na napadača može prebaciti krivica ako je napad pažljivo isplaniran na način koji mu omogućava da izbjegne odgovornost.

Navele su da hibridni napadi nisu nešto novo, ali su posljednjih godina učestaliji. Možda najjasniji i najsmrtonosniji od njih dogodio se u julu protekle godine, kada je eksplodirala serija pošiljki u Evropi.

Pošiljke
Pošiljke, koje su imale poštanski pečat Litvanije, sadržavale su električne masažere unutar kojih se nalazio magnezijum, lako zapaljivi materijal. Dvije su eksplodirale u skladištima kompanije DHL u Velikoj Britaniji i Njemačkoj, dok je treća eksplodirala u sjedištu poljske kurirske kompanije.

Američki zvaničnici su – prema novinama NYT – izrazili uvjerenje da su te pošiljke bile test ruske vojne obavještajne službe za postavljanje eksploziva u teretne avione koji idu prema Sjedinjenim Američkim Državama i Kanadi.

Primjeri hibridnih taktika su i cyber-napadi kojima je bila izložena Albanija posljednjih nekoliko godina, za koje je istraga Microsofta zaključila da ih je sponzorirao Iran, zatim neuspjeli pokušaj Rusije da dezinformacijama utječe na predsjedničke izbore u Moldaviji u oktobru i novembru protekle godine, prema riječima moldavskih i evropskih zvaničnika.

U izvještaju NYT-a navodi se da evropske zemlje, također, istražuju da li su brodovi namjerno presijecali podvodne komunikacijske kablove posljednjih mjeseci, smatrajući to pokušajem napada.

Iako Kina, Iran i Sjeverna Koreja pokazuju sve veći interes za hibridne napade, zapadni zvaničnici posebno optužuju Rusiju da koristi takve taktike u tajnim operacijama sabotaže protiv država članica NATO-a nakon sveobuhvatne invazije Kremlja na Ukrajinu 2022. godine, navodi NYT.

Prijetnje
Zapadni zvaničnici, koje NYT nije imenovao, rekli su da Velika Britanija, Njemačka, Sjedinjene Američke Države, baltičke i nordijske zemlje u blizini ruske granice spadaju među zemlje koje su najviše ciljane hibridnim prijetnjama, a jedan od razloga za to je njihova jasna podrška Ukrajini.

Zvaničnici i stručnjaci se slažu da je potreban širok spektar mjera za odvraćanje i zaštitu od hibridnih napada, uključujući više „imenovanja i razotkrivanja“ protivnika, nametanje zakonskih sankcija, poboljšanje obavještajnih i tehničkih sistema za praćenje prijetnji te izvođenje vojnih manevara i drugih demonstracija sile kako bi se pokazalo da čak ni tajni napadi neće proći nekažnjeno.

Budući da je hibridni rat osmišljen tako da se izbjegne odgovornost, prema navodima novina, zvaničnici zapadnih zemalja oklijevaju sa snažnim odgovorima bez uvjerljivih dokaza o identitetu napadača, što je, smatraju oni, ohrabrilo Rusiju i Kinu da pređu granicu.

Novine su prenijele ono što je britanski strateški i obavještajni stručnjak Charlie Edwards napisao u novembru: „Sve dok se NATO i zemlje članice EU ne slože oko toga kako snažnije odgovoriti na hibridni rat Kremlja, Evropa će ostati izložena riziku.“ Također je rekao da nedjelovanje znači da će Kremlj zadržati stratešku prednost, prenosi AJB.

Izvor vijesti: haber.ba