Danas je jednoglasnom podrškom svih 30 vijećnika u Gradskom vijeću Bihać usvojen Budžet grada za 2024. godinu u iznosu od 46.138.067 KM. Pored toga, jednoglasnom podrškom usvojeno je i kreditno zaduženje grada za kapitalne projekte u iznosu od 4 miliona KM sa rokom otplate od 5 godina.
Radi se o jednom od najvećih budžeta u povijesti Grada Bihaća, što zbog zdravije finansijske slike u kojoj se Bihać trenutno nalazi, što zbog značajniji doticaja sa Federalnog nivoa, što zbog kreditnog zaduženja koje je ugrađeno u ovaj budžet. Da je Grad Bihać do prije nekoliko godina bio jedna od najzaduženijih lokalnih zajednica u BiH, a da danas ulazi u eru jednog velikog investicionog zamaha nešto je čime građani Bihaća mogu biti zadovoljni, a to je danas prepoznalo i kompletno Gradsko vijeće.
Odgovarajući na pitanja vijećnika “da li grad može isplatiti kredit za 5 godina”, šefica službe za finansije, privredu i poljoprivredu kazala je da bi “grad zaduženje mogao vratiti i za dvije godine, međutim ograničava nas zakonska obaveza da ne možemo odlukom definisati kraći period”, poručujući tako da uprkos tome što je grad još uvijek zadužen, financijska situacija je stabilna i da je grad opet postao poželjan partner na tržištu kapitala.
Tačka o kreditnom zaduženju grada nalazila se pred gradskim vijećem i prije 3 mjeseca kada je gradonačelnik Sedić tražio podršku vijeća za realizaciju kapitalnih projekata, ali je tada nije dobio od svojih koalicijskih partnera SDA, te je netom nakon toga i prekinuta saradnja između SDA i PoMAKA.
Uprkos tome, na današnjoj sjednici gradskog vijeća i kreditno zaduženje za kapitalne projekte, ali i budžet grada za 2024. godinu dobili su jednoglasnu podršku svih vijećnika, što bi se moglo okarakterisati kao određen presedan u političkoj klimi grada Bihaća pod vodstvom gradonačelnika Elvedina Sedića, kojem je ovo prvi budžet koji predlaže Gradskom vijeću.
Mnogi će reći da se ova podrška opozicije može tumačiti kao priznanje dobrih prijedloga gradonačelnika Sedića, koji je na funkciju gradonačelnika došao u martu tekuće godine, ili kao znak da se politička klima u Bihacu mijenja. Opozicija je očigledno prepoznala politiku konsenzusa, što je rezultiralo jednoglasnom podrškom budžetu, kreditu i programima JU Zavod za prostorno uređenje kada su infrastrukturni projekti u pitanju. Čini se da je gradonačelnik Sedić u kratkom periodu uspio stvoriti atmosferu suradnje i dijaloga među političkim strankama za dobrobit grada.
Kako će se ova podrška odraziti na daljnji razvoj grada i političku suradnju svih aktera na nivou grada, ostaje pitanje koje intrigira građane Bihaća i političke promatrače.