Trump obnavlja ‘maksimalan pritisak’ na Iran

Uoči sastanka s izraelskim premijerom Benjaminom Netanjahuom, Tramp je potpisao predsednički memorandum kojim se ponovo nameće oštra politika Vašingtona prema Iranu koja je praktikovana tokom njegovog prvog mandata.

Dok je potpisivao memorandum, Tramp ga je opisao kao veoma čvrst i rekao da je u nedoumici da li da povuče potez. On je rekao da Iran ne može da ima nuklearno oružje i da se nada da se može postići dogovor s Teheranom.

Tramp je optužio bivšeg predsednika Džoa Bajdena (Joe Biden) da nije rigorozno sproveo sankcije za izvoz iranske nafte, dodajući da je Teheran ohrabrile time što mu je dozvoljeno da prodaje naftu za finansiranje programa nuklearnog oružja i naoružanih milicija na Bliskom istoku.

Iran “dramatično” ubrzava obogaćivanje uranijuma do čistoće do 60 odsto, što je blizu nivoa od oko 90 odsto potrebnog za nuklearno oružje, rekao je šef agencije UN za Rojters u decembru. Iran negira da želi da razvije nuklearno oružje.

Trampov memorandum, između ostalog, nalaže da ministru finansija SAD da nametne “maksimalni ekonomski pritisak” na Iran, uključujući sankcije i mehanizme sprovođenja za one koji krše postojeće sankcije.

Takođe nalaže Ministarstvu finansija i Stejt departmentu da sprovedu kampanju koja ima za cilj “svođenje iranskog izvoza nafte na nulu”.

Tramp je rekao novinarima da je voljan da se sastane s iranskim predsednikom kako bi pokušao da ubedi Teheran da odustane od napora da razvije nuklearno oružje.

Predsednik SAD je takođe rekao da je svojim savetnicima dao uputstva da unište Iran ako ta zemlja organizuje njegovo ubistvo.

“Ako bi to uradili, bili bi izbrisani”, rekao je Tramp novinarima dok je potpisivao izvršnu naredbu o maksimalnom pritisku na Teheran. “Ostavio sam uputstva ako to urade, biće zbrisani, ništa neće ostati”.

Ministarstvo pravde objavilo je u federalnim optužbama u novembru da je osujećen plan Irana da ubije Trampa pre predsedničkih izbora.

Izvoz nafte doneo je Teheranu 53 milijarde dolara 2023. i 54 milijarde godinu dana ranije, pokazuju podaci američke Uprave za energetske informacije. Proizvodnja tokom 2024. bila je na najvišem nivou od 2018, pokazuju podaci OPEK-a.

Tramp je spustio iranski izvoz nafte do skoro nule tokom dela svog prvog mandata posle ponovnog uvođenja sankcija. Izvoz je porastao tokom Bajdenovog mandata pošto je Iran uspeo da zaobiđe sankcije.

Kina ne priznaje sankcije SAD i kineske firme kupuju najviše iranske nafte. Kina i Iran su takođe izgradili sistem trgovine koji koristi uglavnom kineski juan i mrežu posrednika, izbegavajući dolar i izloženost američkim regulatorima.

Ruski predsednik Vladimir Putin i iranski predsednik Masud Pezeškijan rukuju na sastanku u Kremlju u Moskvi 17. januara 2025.
Pročitajte i ovo:
Novi pakt oslabljenog Irana s Rusijom u senci nepoverenja
Tramp je takođe naložio ambasadoru SAD u UN da radi sa saveznicima na vraćanju sankcija i ograničenja Iranu, koje su ukinute prema sporazumu Irana i ključnih svetskih sila 2015. u zamenu za ograničenja nuklearnog programa Teherana.

SAD su izašle iz sporazuma 2018, tokom Trampovog prvog mandata, a Iran je počeo da odstupa od svojih obaveza u vezi s nuklearnom energijom prema sporazumu. Trampova administracija je takođe pokušala da vrati sankcije 2020. godine, ali je to odbacio Savet bezbednosti UN.

Velika Britanija, Francuska i Nemačka rekle su Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija u decembru da su spremne – ako bude potrebno – da pokrenu brzo vraćanje međunarodnih sankcija Iranu kako bi sprečile da ta zemlja dođe do nuklearnog oružja, prenosi AP/Reuters.

Izvor vijesti: haber.ba