Kako je za medije izjavio ministar rada i socijalne politike Federacije BiH Adnan Delić, visina jednokratne pomoći kretat će se od 100 do 200 KM, piše Večernji list BiH. Tako bi, prema njegovim riječima, penzioneri koji primaju penziju u visini do 1000 KM trebali dobiti 200 KM, dok bi oni s penzijom iznad 1000 KM trebali dobiti 100 KM jednokratne pomoći. Isplati jednokratne novčane pomoći prethodi usvajanje rebalansa proračuna Federacije BiH za ovu godinu, prenosi Avaz.
“Prethodno je potrebno izvršiti rebalans proračuna kojim će se osigurati ove naknade. O rebalansu ovisi koliko će te naknade u konačnici iznositi, ali bi to trebao biti spomenuti iznos”, kazao je Delić. Iako nije riječ o velikom iznosu, za penzionere ta jednokratna pomoć znači puno, mnogima od njih taj će iznos pomoći platiti zaostale račune ili kupiti određenu zalihu osnovnih životnih namirnica.
Pomoć je posebno naišla na odobrenje kod penzionera s najnižim penzijama u iznosu od 573,53 KM, kojih je gotovo 210.000 KM, te ni sami ne znaju kako preživjeti mjesec s tim iznosom. Kada je riječ o novom povećanju penzija, zbog konstantnog rasta cijena i troškova života, Vlada FBiH posljednjih je nekoliko godina uvela praksu akontativnoga povećanja (usklađivanja) penzija, kojim se za određeni postotak penzije uvećavaju već od januara te se konačno usklađivanje vrši u aprilu, kako je to i definisano Zakonom o penzionom i invalidskom osiguranju.
Međutim, hoće li se ova praksa nastaviti i u 2025. godini, upitno je s obzirom na to da, prema analizama ekonomskih stručnjaka, ukupan postotak redovitog usklađivanja penzija, prema dosadašnjim podacima, u idućoj godini ne bi trebao prijeći od četiri do pet posto. Budući da je riječ o malom ukupnom postotku, postavlja se pitanje koliko je smisleno vršiti akontativno povećanje.
Ipak, konačnu odluku o tome donijet će Vlada Federacije BiH. Kao što je već poznato, u skladu sa Zakonom o MIO, svakoga 15. aprila vrši se redovito usklađivanje penzija, a nakon što Federalni zavod za statistiku objavi podatak o rastu BDP-a i indeksa potrošačkih cijena u prethodnoj godini.
Tako uvećane penzije isplaćuju se retroaktivno od januara, a formula za izračun je da 50 posto iznosa dvaju navedenih parametara u zbroju daje iznos usklađivanja. U godini kada se vrši akontativno usklađivanje penzija početkom godine, nakon onog konačnog u aprilu, razlika za prva četiri mjeseca penzionerima bude isplaćena u maju. Inače, prvo redovito usklađivanje penzija izvršeno je u aprilu 2018. godine, kada je i stupio na snagu Zakon o penzionom i invalidskom osiguranju.
Tada je u FBiH na isplati bilo 410.525 penzionera. Najniže penzije iznosile su 326 KM, zajamčene 434,90 KM, a najviše 2174 KM. Redovitim usklađivanjem sve penzije tada su uvećane za 3,5 posto, dok su najniže izvanrednim povećanjem uvećane za dodatnih 3,1 posto.
Ukupno potrebna sredstva za isplatu uvećanih penzija za maj 2018. godine, s uračunatim troškovima, iznosila su oko 172 miliona KM. Prema podacima Federalnog zavoda za penziono i invalidsko osiguranje, penziju za septembar 2024. godine primio je 452.201 korisnik, za što su bila potrebna ukupna sredstva u visini od oko 295 miliona KM. Najniža penzija za septembar iznosila je 573,53 KM, zajamčena 684,48 KM, a najviša 2867,65 KM. Prosječna penzija korisnika samostalne penzije, a kojih je na isplati za septembar bilo 367.711, iznosi 723,81 KM.
Izvor vijesti: haber.ba