Osnovna misija Hitne pomoći je pomoći životno ugroženim pacijentima. Da je Zavod za hitnu medicinsku pomoć na visini zadatka, uprkos svim teškoćama i opterećenju koje sa sobom nosi pandemija koronavirusa, svjedoče svakodnevne uspješne intervencije ekipa.
Bez znakova
– Na poziv iz Hemodijaliznog centra koji se nalazi u Domu zdravlja Ilidža odmah je reagovao naš tim sa ilidžanskog punkta i učinili smo sve da spasimo mladi život. Naime, pacijentu, koji je rođen 1986, tokom dijalize pozlilo je i ostao je bez svijesti, a odmah potom i bez pulsa. Došlo je do srčanog zastoja. Naš tim ga je zatekao bez znakova života i započela je reanimacija. Izvršena je defibrilacija i pacijent je pozitivno reagovao. Ponosni smo na još jednu uspješnu reanimaciju i činjenicu da smo spasili jedan mladi život, rekao je Adem Zalihić, direktor Hitne pomoći, naglasivši da Hitna pomoć i u ovim uslovima ne odstupa od misije spašavanja životno ugroženih pacijenata.
Zalihić navodi da je za njihov uspješan rad i u ovim teškim vremenima izuzetno važno sačuvati zdravlje uposlenika kako bi i dalje na mjesto nesreće mogle ekipe stizati brzo, biti u punom sastavu. Kotinuirano se provode i edukacije kako bi uposlenici bili spremni za sve situacije koje zatiču na terenu. Edukacioni centar “Dr. Silva Rizvanbegović” Zavoda za hitnu medicinsku pomoć KS-a poznat je u cijelom svijetu po kvalitetu, posvećenosti i spremnosti na timski rad.
Propisane mjere
– U radu Hitne pomoći su najvažnije brzina i obučenost članova ekipe, ali i opremljenost ekipe koja prva dolazi na mjesto nesreće i na tome stalno radimo. Trudimo se i primjenjujemo propisane mjere zaštite od koronavirusa kako bismo sačuvali naše uposlenike koji su svakodnevno na terenu. Građani moraju znati da se i dalje u Sarajevu dešavaju saobraćajne nesreće, srčani zastoji, moždani udari i da od naše kapacitiranosti zavise mnogi životi u KS-u. Pored ovog, našeg primarnog zadatka oko 230 pacijenata prevozimo svakodnevno na hemodijalizu, dodao je Zalihić.
Izvor vijesti: oslobodjenje.ba