Iako sudski vještaci u Federaciji BiH tvrde da ne mogu raditi obdukcije zaraženih osoba jer nemaju specijalnu zaštitnu opremu, iz drugog dijela Bosne i Hercegovine stižu potpuno drugačije poruke.
To je danas potvrdio ministar zdravlja i socijalne pomoći RS-a Alen Šeranić koji je rekao da se u tom bh. entitetu rade obdukcije i da su Institut za javno zdravstvo RS-a i Zavod za sudsku medicinu napravili jedan protokol o toj temi.
“Obdukcije se rade. U kontaktu sam direktno s direktorom Zavoda za sudsku medicinu Sinišom Karanom. Institut za javno zdravstvo i Zavod za sudsku medicinu su napravili jedan protokol o tome kako se i na koji način rade obdukcije“, rekao je Šeranić.
On je izjavio da je za obdukciju zaraženih osoba potrebna uobičajena zaštitna oprema kao što je slučaj i u tzv. redovnom zdravstvenom radu kada je riječ o obdukcijama.
“Nema neke bojazni kada se radi obdukcija zaražene osobe s obzirom na to da virus više nije aktivan od trenutka kada čovjek premine. I on umre sa čovjekom jer je virusu potrebna živa ćelija za reprodukciju i život”, rekao je.
On je kao primjer naveo nekoliko slučajeva osoba koje su nedavno preminule neutvrđenim uzrokom sm*ti i tada su se radile obdukcije.
“Naravno, treba provoditi lične preventivne mjere obducenta, bez obzira na to o kojem je uzroku sm*ti riječ. Patolog Karan s ekipom radi obdukcije gdje je potrebno”, dodao je.
Sa druge strane, konkretno u Kantonu Sarajevo, vještaci medicinske struke ne vrše obdukcije tijela, što je za Klix.ba ranije potvrdio patolog Hamza Žujo.
“Ne radimo obdukcije zaraženih koronavirusom. Nemamo uslove, prostorije, opremu… Nemamo ništa”, rekao je i dodao da je za obdukciju tijela zaražene osobe potrebna specijalna oprema koje trenutno nema.
Prof. dr. Zdenko Cihlarž, vještak sudske medicine, za Klix.ba je podijelio stav Udruženja sudskih medicinara o tome da se obdukcije osoba koje su bile pozitivne na koronavirus ne mogu raditi bez adekvatne opreme u cijeloj BiH.
Na konstataciju da iz RS-a tvrde da se obdukcije mogu raditi jer virus umire zajedno s osobom, on nam je kazao da će se izvršiti dodatne provjere i analize sa stručnim osobama o toj temi.
Kako saznajemo, od tzv. specijalne opreme patolozi trebaju nositi vizir, zaštitnu masku i zaštitno odijelo uz uslov da je prostorija gdje vrše obdukciju propisno dezinfikovana, a ostala oprema sterilizovana.
The post Šta je tačno // Mogu li se raditi obdukcije zaraženih osoba? U RS-u mogu, u ostatku BiH ne mogu appeared first on usn.ba.