Stižu tablete protiv covida. Evo kako djeluju i koliko bi mogle koštati

ŠTO ako jednostavna tableta može pomoći u izlječenju od covida? Američki farmakološki giganti Merck i Pfizer nedavno su objavili ohrabrujuće rezultate ispitivanja svojih oralnih lijekova za tu pandemijsku bolest. 
Radi se o tabletama koje se uzimaju oralno čim se pojave prvi simptomi covida da bi se izbjegli teži oblici bolesti, a time i bolničko liječenje. 
Za takvom vrstom liječenja traga se otkako je počela ova globalna zdravstvena kriza.
Nakon višemjesečnih istraživanja Merck i Pfizer objavili su da su stigli do cilja.
Merck je početkom listopada objavio da za svoju tabletu molnupiravir traži dopuštenje za upotrebu u SAD-u, a Pfizer je isto učinio prošli tjedan za svoj paxlovid.
U oba slučaja riječ je o antiviralnim lijekovima koji djeluju tako što smanjuju mogućnost repliciranja virusa, čime se usporava razvoj bolesti.
Obje kompanije tvrde da klinička ispitivanja pokazuju da korištenje lijekova značajno smanjuje rizik od hospitalizacije.

Tvrtke tvrde da molnupiravir rizik smanjuje za 50 posto, a paxlovid za 89 posto, premda se stope učinkovitosti ne bi trebale izravno uspoređivati zbog drugačijih protokola za provedbu ispitivanja.
Antidepresiv koji je već dostupan javnosti, fluvoksamin, također je pokazao ohrabrujuće rezultate u sprečavanju ozbiljnih oblika bolesti, pokazala je studija brazilskih znanstvenika objavljena u listopadu u Lancetu.

Zašto su važne?

Ako se učinkovitost tableta potvrdi, bit će to velik korak naprijed u borbi s covidom i zajedno s cjepivom pojačat će terapijski arsenal protiv virusa.
Terapije već postoje, uglavnom u obliku sintetskih antitijela, no ti se lijekovi ubrizgavaju i obično se daju pacijentima koji su već teško bolesni.
S druge strane, tablete se mogu brzo prepisati te ih se može jednostavno uzimati a da pacijent i ne napušta dom.
Liječenje Merckovim i Pfizerovim tabletama, koje zasad ne izazivaju puno nuspojava, trajalo bi pet dana po dvije doze dnevno.