Mrtvo more nestaje, no iza njega ostaje misterij: Sa svih strana formiraju se jedinstveni, čudesni, ali i opasni krateri
Mrtvo more, spektakularno slano jezero između Izraela, okupirane Zapadne obale i Jordana, izgubilo je trećinu svoje površine od 1960., a povlačenje vode za sobom ostavlja mjesečev pejzaž, zemlju bijelu od soli izbušenu kraterima.
U zlatno doba u prekrasnom mjestu Ein Gedi posjetitelji su se šezdesetih godina mogli kupati u bazenima sa zagrijanom vodom, a zatim skočiti u Mrtvo more.
Danas je to prošlost jer depresije se mogu učas formirati i postići dubinu veću od od deset metara, a u dvadeset posljednjih godina umnožile su se na obalama jezera.
Kako se voda povlači, za sobom ostavlja naslage podzemne soli. Kada kiši, slatka voda ulazi u tlo i rastapa sol, pa kako nema potpornja, zemlja se urušava i formira kratere.
Grad duhova
Nekada turističko naselje Ein Gedi danas je grad duhova, izobličen kraterima u kojem su plantaže datulja napuštene i milijuni šekela uloženih u turizam otišli su u vjetar.
Ittai Gavrieli, znanstvenik s Geološkog instituta u Izraelu, kaže da se tisuće dolaca formira sa svake strane Mrtvog mora. Ti opasni krateri, no također jedinstveni i čudesni izravna su posljedica isušivanja jezera od 70-ih godina zbog devijacije rijeke Jordan i sve veće eksploatacije minerala.
Danas Mrtvo more prima tek 10 posto vode u odnosu na prijašnje razdoblje jer Izrael i Jordan imaju povećane potrebe za pitkom vodom i navodnjavanjem.
Isušivanju Mrtvog mora pridonosi i zatopljenje, pa je, primjerice, u srpnju 2021. u Sodomi jugozapadno od Mrtvog mora bilo izmjereno 49,9 Celzijevih stupnjeva.
Gidon Bromberg, izraelski direktor nevladine organizacije Ecopeace, objašnjava da su ti krateri osveta prirode čovjeku za nedopustivo djelovanje.