Njemačka nam najviše uzima medicinske radnike, automehaničare i građevinare

Ogroman broj radnika iz Bosne i Hercegovine u posljednjih nekoliko godina otišao je u inostranstvo zbog posla. Najveći dio njih je u Njemačkoj, a trend odlazaka se nastavlja.

Iako je pandemija usporila proces odlaska građana BiH, posljednjih nekoliko mjeseci situacija se mijenja. Pokazuje to i sve veći broj oglasa za poslove u Njemačkoj, ali i sve veći broj zainteresovanih koji se javljaju agencijama koje posreduju u zapošljavanju u ovoj zemlji.
Jedna od agencija preko koje radnici odlaze je i JobStep, a direktor Agencije Denis Selmanović za Klix.ba je kazao kako sarađuju s poslodavcima koji pored stimulirajućih plata nude i dodatne benefite poput plaćanja nostrifikacije diplome, stanovanja, prijevoza i čestih bonusa te rada u najboljim uslovima.
“Uglavnom se radi o deficitarnim zanimanjima za koja uvijek imamo otvorene konkurse, ali nudimo i neke druge mogućnosti. Svakom klijentu nudimo našu cjelokupnu stručnu pomoć, što uključuje najbolje načine za priznavanje diploma, dobijanje termina u Njemačkoj ambasadi, traženje posla i stanovanja, kao i obaveznog zdravstvenog osiguranja”, kazao je Selmanović.
Nažalost ovakvi trendovi negativno se odražavaju na stanje u našoj državi, gdje problem sa nedostatkom radne snage u određenim oblastima postaje sve izraženiji.
Iako veliki dio radnika koji se zaposle u Njemačkoj, u toj zemlji ostane i po završetku radnog vijeka, Selmanović kaže kako je veliki broj i onih koji se vrate u BiH te penzionerske dane provode u našoj zemlji s novčanom sigurnošću i s manje stresa, nego što bi to bilo da su ostali u našoj zemlji i zaradili penziju.
“Mnogo je konkursa za koje možemo osigurati posao odmah svima s traženom strukom koji se prijave. Naravno, postoje regulative koje Njemačka zahtijeva prije svakog dolaska i početka rada, ali mi uvijek imamo sve informacije i znamo na koji način i kojim putem najlakše dobiti sve traženo, a sve to možemo obaviti u JobStep agenciji. Najtraženija zanimanja su medicinski radnici, elektrotehničari, automehaničari ili građevinski radnici, ali mi pomažemo u zaposlenju i radnicima drugih zanimanja”, kazao je Selmanović.
Znanje njemačkog jezika uslov je koji svi poslodavci traže te je bez toga nemoguće započeti proceduru zaposlenja .