Prema dogovoru stranaka “Osmorke” koje bi u narednom periodu trebalo da čine vlast i na USK, posljednja Skupština USK sazvana je u cilju da se usvoji rebalans Budžeta i rebalans Finansijskog plana ZZO USK, a da se prije tačke Odluke o privremenom financiranju za period januar – mart naredne godine sjednica privremeno prekine i pristupi pregovorima za formiranje nove vlasti u USK.
Međutim, siva eminencija NES-a (ASDA) imala je nešto drugačiji plan. Prema informacijama iz pouzdanih izvora, Hozanović Rifet je telefonsko pozvao Bakira Izetbegovića i zatražio podršku SDA za usvajanje tačke Odluke o privremenom finansiranju kako bi “Osmorki” poslao poruku da može i drugačije, te kako bi time Vladi Mustafe Ražnića kupio još tri mjeseca tehničkog mandata u kojim bi Ružnić i Hopovac mogli po potrebi pretrčavati iz zgrade Vlade u zgradu Skupštine i nazad.
Kada su politički virtuozi iz NES-a shvatili da su se preračunali na obje strane, odnosno kada je SDA USK odbila da bude alat za potkusurivanje unutar Osmorke, a NiP i NS USK (koji trenutno ne sudjeluju u izvršnoj vlasti) shvatili da NES neće ispoštovati dogovor o prekidu sjednice i početku pregovora, NES i Mustafa Ružnić našli su se u neobranom grožđu, pa su putem svojih anonimnih portala, brže bolje, plasirali niz optužbi kako bi krivicu pokušali prebaciti na račun druge dvije stranke “Osmorke” – NiP i NS
Da stvar bude gora, čitavo to vrijeme u USK je boravio Konaković lično te iz prve ruke svjedočio takvom NES-ovom ponašanju.
Predstavnici stranke NES saradnju sa “Osmorkom” očigledno su zamislili na način da ravnopravno participiraju u valsti na nivou FBiH i da im taj nivo vlasti ujedno služi kao okidač za ucjene kako bi nastavili biti neprikosnoveno vladati na USK i da im se druge stranke “Osmorke” tu pretjerano ne petljaju.
Međutim, formiranjem tzv. B3 bloka (NiP, NS, Pomak) te DF-ovim podjednakim koketiranjem između NES-a i SDA, stvari za NES u USK ne izgledaju baš kako su zamislili. Najveću nervozu u svemu tome pokazuje Mustafa Ražnić koji se grčevito bori za ostanak u premijerskoj fotelji, pa i po cijenu tehničkog mandata i nepostojanja jasne većine u Skupštini, odnosno držanja procesa u USK u statusu quo, kako je to radio i proteklih par godina.
“Osmorka” koja ovisi o podršci stranka koje su nastale kao derivati SDA, poput ASDA, PDA, BHI i sl., već na početku izgleda kao da nema najstabilniju budućnost. Šta će se dešavati dalje, ostaje da vidimo.
Izvor:Uskvijesti.ba