BiH u infarktnom finalu izgubila od Poljske i ostala bez plasmana u kvalifikacije za OI

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine u infarktnom finalu u Areni Gliwice poražena je od selekcije Poljske rezultatom 76:72 i na taj način ostala bez plasmana u finale kvalifikacija za Olimpijske igre.

Ekipe su se tokom prvog dijela uglavnom smjenjivale u vodstvu, što otkriva i podatak da je BiH bila u prednosti 09:47 minuta, a Poljaci 07:40 minuta.

Prva četvrtina okončana je neriješeno 23:23, a Zmajevi su u tom periodu igre imali najveću prednost 19:16.

U drugoj dionici igrao se poen za poen, Poljaci su na kraju postigli 17, Zmajevi 16, a poluvrijeme je okončano prednošću Poljaka 40:39.

Sokolowski je nosio domaću selekciju u prvom dijelu sa 14 poena, a kod Zmajeva su dvocifreni bili Lazić i Nurkić sa po 10 postignutih poena.

Zmajevi su u prvih 20 minuta ubacili šest trica iz 16 pokušaja, a Poljaci jednu manje iz 19 pokušaja.

Na startu drugog poluvremena raspoložen je bio Atić sa šest poena, Lazić je postigao tricu pa je BiH na pet minuta do kraja treće četvrtine vodila 48:46.

Treću četvrtinu BiH je dobila 15:14, a u 10 odlučujućih minuta utakmice timovi su ušli potpuno izjednačeni – 54:54.

Zmajevi su na šest i po minuta do kraja imali četiri poena prednosti – 62:58, nakon četiri vezana poena Garze.

Sokolowski je postigao trojku za izjednačenje 64:64 na 4:25 do kraja.

Dvije minute do kraja Poljska je imala plus dva – 70:68, a na 1:30 do kraja trojkom Lazića BiH prelazi u vodstvo 71:70.

Pluta je poenima sa linije slobodnih bacanja na 40 sekundi do kraja odveo Poljsku na plus dva (73:71), a potom Nurkić nije realizirao napad BiH, a napravio je i svoj peti prekršaj. Ponitka je na 25 sekundi do kraja pogodio jedno od dva slobodna bacanja za prednost Poljske 74:71.

Musa poslije toga nije bio precizan, BiH je pravila faul nad Ponitkom, koji je promašio oba bacanja pa je ostalo tri poena prednosti za Poljsku.

Na 3,7 sekundi do kraja Poljaci su pravili faul nad Garzom, koji je jedno bacanje pogodio, drugo promašio – 74:72. Poljaci su do kraja postigli još dva poena za konačnih 76:72.