Dr. Đokanović za Oslobođenje: Smrt dr. Pašagića dokaz je nepripremljenosti zdravstvenih ustanova za opasnu pandemiju, broj pozitivnih i preminulih nije istinit

Napravljeni su ogromni propusti u liječenju oboljelih od Covid-19, ali i drugih pacijenata, a doktorica Izetbegović nije ni trepnula dok nas je obmanjivala, kaže dr Dragan Đokanović 

Broj oboljelih od koronavirusa u BiH u stalnom je porastu, a građanima se savjetuje da ostanu kućama, te da ukoliko moraju izaći poštuju predložene mjere o obaveznom nošenju zaštitnih maski i rukavica, te da drže socijalnu distancu od metar i po.

“To su trenutno jedine mjere koje se mogu poduzeti u sprječavanju širenja koronavirusa”, ponavalja se na redovnim press konferencijama koje se svakodnevno održavaju u Vladi FBiH.

Otkazane kontrole

No, koliko nas to “ostani u kući” ustvari košta? Šta je sa građanima, koji nisu zaraženi Covidom-19, već imaju druge zdravstvene probleme? Kome oni da se obrate za pomoć?

– Imam niz zdravstvenih problema i još ranije su mi preporučene redovne ljekarske kontrole. Međutim, kako je počela pandemija sve kontrole su mi otkazane. U Domu zdravlja na Otoci, gdje sam bila zakazana za ginekološki pregled krajem marta, rečeno mi je da ostanem kući i da ih nazovem kada sve ovo prođe. Moji zdravstveni problemi i nisu takvi da mogu čekati, rekla nam je jedna nezadovoljna Sarajka.

Odgovarajući na pitanje, doktor Dragan Đokanović kaže nam da “u situaciji kada propustite oko 45 dana (od početka februara do polovine marta) i ne odazovete se pozivima Svjetske zdravstvene organizacije da se ozbiljno pripremite za prijeteću pandemiju, ne napravite pravu Strategiju za zaštitu stanovništva od koronavirusa sa preciznim i realnim ciljevima, onda poziv građanima da ostanu u svojim kućama i da se, praktično, samozaštite – jeste jedini razuman potez vlasti”.

– Naravno da tim pozivom građanima da se samozaštite, priznaju da svoj dio posla nisu završili. Iako su bili obavezni prema ustavima i drugim važećim zakonima. Znajući o kakvim se mentalitetima i “znalcima” radi, ne mislim da su oni uopšte svjesni da su se oglušili o zakone i prepustili narod stihiji koronavirusne epidemije, kaže dr Đokanović.

On smatra da su napravljeni ogromni propusti u liječenju oboljelih od Covid-19, ali i drugih pacijenata.

– Tokom februara trebalo je pripremiti bolnice isključivo za oboljele od koronavirusne bolesti, a druge pacijente potpuno zaštiti i odvojiti. Naravno, trebalo je, osim pripreme Covid-19 bolnica, na vrijeme pripremiti sportske dvorane za prijem svih pozitivnih, i kupiti dovoljan broj testova za početak epidemije. Takve mjere, da se o tome razmišljalo na pravi način, pratilo bi, jer bi se sigurno na to nadošlo u planiranju neophodnih mjera, “utezanje” graničnih prelaza i aerodroma sa mnogo boljom kontrolom osoba koje ulaze u BiH. Planiranje i priprema Covid-19 bolnica, u isto vrijeme je moralo da prati i rješavanje kadrovskih pitanja. Naprosto, morali su se odrediti doktori i medicinski tehničari za rad u takvim specijalizovanim bolnicama i maksimalno ih novčano stimulisati za vrlo rizičan posao koji ih čeka, kaže dr Đokanović.

Dalje tvrdi da je sve domove zdravlja u kojima postoje laboratorije, naročito u većim gradovima, trebalo pripremiti za testiranje na koronavirus.

“Smrt doktora Šefika Pašagića, specijaliste epidemiologije, dokaz je apsolutne nepripremljenosti zdravstvenih ustanova za nadolazeću opasnu epidemiju. Iz potresnog svjedočenja doktorove supruge vidljiva je ta nepripremljenost o kojoj govorim. Optimistične, a neutemeljene, izjave čelnih ljudi zdravstvenih ustanova, kojih smo se naslušali u prethodnim sedmicama, pokazuju nam kakve prevarante imamo na mjestima na kojima se donose tako važne medicinske odluke. Koliko puta smo, primjera radi, čuli doktoricu Izetbegović kako tvrdi “da je KCUS kapacitiran i potpuno spreman za najteže zadatke, da će se i ona lično boriti za svaki ljudski život”. Znači, nije ni trepnula dok nas je obmanjivala! Imamo nekoliko smrtnih slučajeva, skoro su svi netransparentni i, što je poražavajuće, sa sumnjivim letalnim završecima”, naglašava dr Đokanović.

Umjesto aplauza, zvižduci

Na pitanje šta se sada može uraditi, dr Đokanović naglašava da građani, s obzirom na stanje u državi, moraju shvatiti da vlastitu kožu nose u svojim rukama.

“Oni doktori koji osjećaju da bi mogli da se uhvate u koštac sa problemima, koji uveliko otvaraju naša vrata, trebalo bi i da to kažu, a da nadležni državni organi zaborave na stranačku podobnost i koalicione obaveze, te pozovu istinske stručnjake u formiranje operativnog tima za korodinisanje Covid 19 bolnicama i izolacionim stacionarima. Naravno, da u isto vrijeme standardni medicinski posao mora nesmetano da teče. Da bi se to obezbijedilo mora se formirati budžet Covid-19 kojim će se plaćati stručnjaci, koordinatori, ljekari za posao u paklenim uslovima, medicinske sestre i spremačice. Svi će se oni izlagati velikim rizicima i moraju za takve poslove da budu adekvatno plaćeni”, dodao je dr Đokanović, te naglasio da građani sa svojih prozora, umjesto aplauza medicinarima, upućuju zvižduke onima koje su sami izabrali.

Broj zaraženih kriju

Prema posljednjim zvaničnim podacima u FBiH je testirano 3.389 osoba, a broj pozitivnih na virus je 377. Broj izliječenih je sedam, a umrlih 19.

Samo u Kantonu Sarajevu, trenutno je na Covid-19 pozitivna 51 osoba, a od toga su umrle četiri osobe. Osim dr. Pašagića, preminuli su još Sejfudin Gogić (63) u naselju Briješće, 52-godišnja Advija Kanlić iz Hrasnice (do danas nije sahranjena iako je umrla 24. marta), te Sadeta Omerović sa Ilidže koja je preminula u Klinici Podhrastovi.

VEZANI TEKSTOVI

Pitali smo dr Đokanovića da li je ovo velik broj umrlih u Kantonu Sarajevu, ali i kompletnoj BiH, u odnosu na statistiku zemalja u regionu, na šta nas je podsjetio “da je statistika uglavnom tačan zbir podataka koje neko priprema”.

– U konkretnom slučaju, mislim da je broj zaraženih sakriven, ali se smrti izgleda nisu mogle sakriti. Naprosto statistika BiH mora biti podudarna sa statitikom drugih država. Tako da sadašnji odnos (javno) potvrđenih pozitivnih na koronavirus i broja smrtnih slučajeva nije istinit. Da jeste bilo bi to poražavajuće, jer bi nas u narednim sedmicama čekao pravi pomor. Znači, želeći da sakriju svoju nespremnost i nesposobnost skrivali su stvarni broj zaraženih, ali ih je broj smrtnih slučajeva dotjerao “do duvara”. Ne bi trebalo da Bosna i Hercegovina prođe u ovoj pandemiji najgore na Balkanu, jer ni drugi nisu bili baš spremni za nju”, zaključuje dr Đokanović.

Izvor vijesti: oslobodjenje.ba