“Otkad je počela vakcinacija, preko 95 odsto bolesnika koji su došli u intenzivnu njegu Univerzitetskog kliničkog centra RS nije bilo vakcinisano”, izjavio je načelnik Klinike intenzivne medicine za nehirurške grane UKC RS dr Peđa Kovačević, naglasivši da je, u odnosu na prethodni period, sada specifično da su kritično bolesni mlađi ljudi.
Nažalost, dnevni izvještaji koje objavljuju nadležne institucije još uvijek ne raspolažu podacima koliko je hospitalizovanih vakcinisano sa dvije doze vakcine. Ta informacija je ključna, ako se svakodnevno poziva na vakcinaciju u zemlji u kojoj je do sada vakcinisano tek nešto preko 10 posto stanovništva.
A tačno prije mjesec dana u Institutu za javno zdravlje Republike Srpske nam je rečeno da će strategija biti promjenjena.
Podsjetimo, tada su rekli da Institut prikuplja podatke od bolnica u Republici Srpskoj o vakcinalnom statusu hospitalizovanih pacijenata i paraleno se radi na uspostavljanju redovnog izvještavanja ka Institutu, nakon čega ćemo imati i te podatke upotpunjene i dostupne.
Podaci o vakcinisanim, odnosno nevakcinisanim građanima koji se nalaze na bolničkom liječenju nedostupni su još ivijek i u Federaciji BiH. A isto tako prije više od mjesec dana Mirna Pecikoza, potpotparolka Ministarstva zdravstva Kantona Sarajevo za Source portal je rekla: “Trenutno nemamo zvanične podatke. Međutim, prema preporukama Kriznog štaba Federacije BiH, zdravstvene ustanove su dobile naredbu da moraju redovno izvještavati o hospitalizovanim slučajevima, ujedno da li su vakcinisani ili ne, tako da će nadležni kantonalni zavodi u narednom periodu dobijati izvještaje, a mi ćemo obavještavati javnost”.
Nesvatljivo je zašto su ovako bitni podaci i dalje nedostupni javnosti u sklopu dnevnih izvještaja.
Ipak nadu ulijevaju sve do sada objavljene studije koje su rađene u svijetu i koje kažu da vakcine u visokim procentima štite od teških oblika bolesti i fatalnih ishoda, te da oni koji se zaraze, a vakcinisani su sa obje doze imaju blage simptome nalik prehladi.
Više od 90 posto vakcinisanih neće imati težak oblik bolesti
Iako je postotak efikasnosti primjerice Pfizerovog cjepiva opao, piše B92, istraživanja pokuzuju da 91,4 posto vakcinisanih neće razviti težak oblik bolesti i izbjeće hospitalizaciju.
Stručnjaci takođe poručuju -uz cijepljenja, neophodno je i nošenje maski i držanje razmaka kako bi se spriječilo širenje virusa i njegova daljnja mutacija.
Zanimljiva je i studija koju je radio CDC-a u SAD, koju je na svoj Facebook stranici podjelila Isidora Stanković naučnica iz Njujorka porijeklom iz Srbije. Podaci do kojih su došli u Americi između 30. januara i 24. jula, kažu da su nevakcinisani imali 17x veće šanse da budu hospitalizovani od vakcinisanih osoba, a uslijed infekcije virusom. Ovo se odnosi, naglasila je Stanković, i na period kada je u Americi bio dominantan delta soj.