Srbija deklasirala i trećeg rivala na Eurobasketu, derbi s Hrvatskom izgledna opcija

Košarkaši Srbije deklasirali su Finsku rezultatom 100:70 i tako ovjerili plasman u narednu fazu Eurobasketa s tri fantastične i ubjedljive pobjede.

Nakon dvije odlične pobjede nad Češkom i Nizozemskom, Srbija je danas pokazala svu svoju snagu pregazivši Fince. Skandinavski rival bio je ravnopravan samo u prvih nekoliko minuta.

Mirisalo je na debakl Finske od rane faze utakmice. Već u prvom poluvremenu bilo je čak 29 poena razlike za Srbiju (60:31). Samo se postavljalo pitanje koliko će na kraju glasiti razlika u korist komšija.

Selektor Pešić iskoristio je priliku i da rotira igrače, a na kraju je Srbija ponovo došla do broja 100 po poenima pošto su isto toliko postigli i protiv Nizozemske.

Čak šest igrača u Srbiji bilo je dvocifreno, a najefikasniji među njima bili su Nemanja Nedović i Vasilije Micić sa po 14 poena. Lauri Markkanen s 18 poena bio je najefikasniji pojedinac meča.

Ovom pobjedom izgledan postaje regionalni derbi protiv Hrvatske koja je ovjerila plasman u narednu fazu, ali bi mogla završiti na četvrtom mjestu svoje grupe što bi značilo da će igrati sa Srbijom, ukoliko Pešićevi izabranici zadrže prvo mjesto do kraja grupe.

Kako bi Hrvatska izbjegla četvrtu poziciju, koja se križa s pobjednikom grupe u kojoj se očekuje da prva bude Srbija, potrebna joj je makar jedna pobjeda u naredna dva teška meča. I Hrvatska je osigurala već plasman dalje.