Šta su datule:Zašto ih treba jesti.

Datule se razlikuju od ostalog voća u tome što imaju botaničku zrelost u tri različite faze, kada je hemijski sastav datule različit. Poznavanje hemijskog sastava datule je od iznimne važnosti. Detaljnom hemijskom analizom utvrđeno je da plod datule sadrži visok postotak ugljikohidrata (ukupnih šećera 44–88%), masti (0,2–0,5%), 15 vrsta soli i minerala, proteina (2,3–5,6%), vitamine i visok postotak vlakana (6,4–11,5%).

 

Datula iz jedne krajnosti vlage (85% u kimri fazi) ide u drugu (5–10% u suhim pustinjskim datulama). Između toga postoji nekoliko nivoa vlažnosti. Sadržaj vlage može biti umjetno manipuliran sušenjem (bilo na suncu ili dehidracijom) da se ona ukloni, ili (vakuumskom) hidratacijom ili parenjem, da se vlaga poveća.

 

Svi šećeri u datulama sadrže mješavinu saharoze, glukoze i fruktoze (od kojih su zadnja dva derivati saharoze nakon inverzije). Relativna količina saharoze, fruktoze i glukoze određena je uglavnom prema vrsti datule, ali se može reći da većina datula pripada vrsti invertnih šećera, tj. da se nalaze u fazi kada je skoro sva saharoza pretvorena u glukozu i fruktozu.

 

Meso datule sadrži 0,2–0,5% ulja, dok sjeme sadrži 7,7–9,7% ulja. Masne kiseline su prisutne i u sjemenu i plodu datule, tako sjeme sadrži 14 vrsta masnih kiselina, ali samo njih 8 se javlja u mesnatom dijelu datule. Nezasićene masne kiseline uključuju palmitoleinske, oleinske, linolne i linolenske kiseline. Sadržaj oleinske kiseline sjemena varira od 41,1 do 58,8%, što upućuje na to da se samo sjeme datule može koristiti kao izvor oleinske kiseline, bez korištenja u prehrani bilo kojeg drugog izvora. Osim toga, datula sadrži najmanje 15 minerala, a postotak svakog minerala u suhim datulama varira od 0,1 do 916 mg na 100 g datule. ovisno o vrsti minerala.

 

Biljna vlakna koja se nalaze u datulama su bitna, jer sprečavaju apsorpciju LDL kolesterola. Osim toga, vlakna djeluju kao glavni laksativi. Na ovaj način se štiti membrana debelog crijeva, što sprečava tvari koje uzrokuju rak da se vežu za debelo crijevo.

 

U posljednjih četrdeset godina, koliko se intenzivno proučavaju datule, svjetska proizvodnja datula povećana je 2,9 puta, a izvoz za 1,71%. (ncbi.nlm)