Da li osnivanje novih političkih subjekata dijeli ili osnažuje Bošnjake?

Takva vrsta kreiranja obično doživi kratkotrajan uspjeh na lokalnom nivou uz izuzetak nekolicine stranaka koji se mogu pohvaliti uspjesima i na višim razinama vlasti kako u prošlosti tako i u sadašnjem periodu.

Kada govorimo o Bošnjacima važno je akcentirati da se početkom devedesetih godina prošlog vijeka počeo razvijati pluralizam nakon polovine stoljeća jednoumlja i činjeničnog oktroisanja mišljenja među našim narodom. Demokratski pluralizam sam po sebi ne bi bio loš, osim u slučaju kojeg ga praktikuju Bošnjaci u postdejtonskom periodu. Mnogobrojne političke opcije nastale od 1996. godine do danas nisu uspjele održati početnu popularnost u narodu već su se nakon jednog ili dva izborna ciklusa srozale u politički ponor bez povratka.

Posebno najveće probleme po okončanju skoro svakog kongresa ima Stranka demokratske akcije iz koje redovito nastaju raznorazne stranke u kantonima s bošnjačkom većinom koje dožive totalni neuspjeh nakon dvije ili četiri godine od samog osnivanja. Najsvježiji primjer u tom pogledu jesu stavovi aktuelnog zastupnika u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovina, gospodina Mehmedovića od kojeg se moglo očekivati da će formirati novi politički subjekt po okončanju kongresa stranke u kojoj je proveo preko tri decenije svog političkog života.

U suštini, pluralizam je ono zbog čega su se borili naši prethodnici ali ne na način da Bošnjaci u skoro svakoj općini ili kantonu imaju drugu političku opciju koja će se boriti za njihove interese. Nažalost, rezultati prethodnih Općih izbora afirmisali su tvrdnju da oni koji su nekoliko puta malobrojniji u odnosu na većinsko stanovništvo ove domovine imaju primat u pogledu formiranja koalicija naprosto zbog toga što su homogenizirali svoje biračko tijelo i ispostavili se kao jedinstveni pregovarači u pogledu ostvarivanja svojih ciljeva.
Zasigurno će Bošnjaci morati krenuti „NAPRIJED“ ali sa jedinstvenim stavovima u svim političkim opcijama bez obzira o kvantitetu istih kada se radi o opstanku jedinstvene i suverene domovine Bosne i Hercegovine, ali i njenog bošnjačkog naroda koji je garant opstojnosti države.

Stoga, bošnjački politički zvaničnici će trebati u narednim godinama prevazići lične i političke podjele da bi konačno uredili državu po mjeri svih građana i naroda ove domovine. U konačnici, ovaj narod ima sasvim dovoljno odvažnosti i mudrosti iz prošlosti da sačuva domovinu Bosnu i Hercegovinu!

Napisao: Aldin Nesimović