Cazin dobio još jednog doktora nauka- bravo, Merima

Merima Тоrоmаnоvić, porijeklom iz Cazina, u toku svog školovanja na magistarskom i doktorskom studiju se bavila problematikom prečišćavanja otpadnih voda. Dana 08.10.2021. godine Merima je na Tehnološkom fakultetu Univerziteta u Banjoj Luci uspješno odbranila doktorsku disertaciju pod nazivom „Оptimizаciја rаdа pilоt bilјnоg urеđаја kоd оbrаdе оtpаdnih vоdа rаzličitоg stеpеnа biоrаzgrаdivоsti“ pred Komisijom u sastavu:

1. dr Saša Papuga, vanredni profesor, Tehnološki fakultet Banja Luka, Univerzitet u Banjoj Luci; predsjednik

2. dr Jasmina Ibrahimpašić, vanredni profesor, Biotehnički fakultet, Univerzitet u Bihaću; mentor

3. dr Ljiljana Topalić-Trivunović, redovni profesor, Tehnološki fakultet Banja Luka, Univerzitet u Banjoj Luci; komentor

4. dr Ifet Šišić, redovni profesor, Biotehnički fakultet, Univerzitet u Bihaću; član

5. dr Dijana Drljača, docent, Tehnološki fakultet Banja Luka, Univerzitet u Banjoj Luci; član;

Prikupljanje i prečišćavanje otpadnih voda predstavlja prioritetni izazov u zaštiti životne sredine za svaku regiju, pa tako i za cijeli Unsko-sanski kanton. U svrhu rješavanja tog problema realizovan je projekat izgradnje edukacijskog horizontalnog pilot biljnog uređaja sa podpovršinskim tokom vode na Biotehničkom fakultetu Univerziteta u Bihaću, a na kojem je rađena doktorska disertacija kandidatkinje mr Merime Toromanović.

Biljni uređaji su kompleksni biološki sistemi koji su projektovani i izgrađeni na način da se iskoriste prirodni procesi koji se dešavaju u močvarnim biljkama i zemljištu, uključujući i mikroorganizme koji učestvuju u prečišćavanju vode. Oni su projektovani tako da oponašaju procese koji se dešavaju u prirodnim močvarama, ali pod kontrolisanim uslovima. U odnosu na konvencionalne metode prečišćavanja otpadnih voda, biljne uređaje karakterizuju niska cijena rada i održavanja, te visoka efikasnost.