Dižu mu spomenike, ali po Mladićevu kapu morat će u Bužim

Brojne slavne bitke Armije Republike Bosne i Hercegovine izazivaju osjećaj ponosa kod bh. patriota pa tako mnogi i na društvenim mrežama svakodnevno evociraju uspomene. U jednoj od Facebook grupa pojavila se takva objava, a tiče se bužimskog ratišta u septembru 1994. godine. Tada je akcijom “Breza 94” komandovao sam ratni zločinac Ratko Mladić. Neuspješno po agresorske snage. Mladić je tada ranjen a za dlaku je izbjegao i hapšenje u kontranapadu pripadnika 505. viteške brigade pod komandom ratnog heroja, rahmetli Izeta Nanića.

– Općina Kalinovik nalazi se u Bosni i Hercegovini. Na ulazu je postavljena slika zločinca koji je tu rođen i odrastao. U samom centru je postavljen spomenik u obliku ogromne šapke zločinca. Samo da obavijestimo one koji su sve to postavili da originalnu šapku mogu preuzeti u Muzeju 505. viteške brigade u Bužimu koji smo također posjetili. Šapku su zaplijenili hrabri borci komadanta rahmetli Izeta Nanića tokom septembra 1994. godine. Tom prilikom su teško ranili u kuk zločinca koji je kukavički pobjegao i od silnog straha nije se zaustavio sve do Prijedora – stoji u objavi.

Šta se zapravo desilo u septembru 1994. godine?

– U Bužimu ni pile ne smije ostati živo. Razoriti svaki kamen, ubiti i dijete u kolijevci. Pobiti sve. Na kraju okrenuti krmad u haremu džamije – ovo je bila naredba Ratka Mladića, zapisana u njegovim zaplijenjenim dokumentima u operaciji “Breza ’94”.

Kada je početkom septembra 1994. godine krenuo sa svojom vojskom da poruši ovaj grad u Bosanskoj krajini i pobije sve u njemu, nije ni slutio da će ga nadjačati čuvena 505. viteška brigada koju je vodio neustrašivi komadant, general Izet Nanić.

Prvog septembra 1994. godine četnici su krenuli u ofanzivu na Bužim, na Peti korpus ARBiH, gdje su svoje snage 4. septembra usmjerili direktno na 505. vitešku brigadu. Glavni pravac je bio da Bužim sasiječe od ostatka Unsko-sanskog kantona, tj. od Cazina i Bihaća, i doslovice je pisalo da “u Bužimu ako treba i svaku ciglu prevrnuti, ali treba sve pobiti, ne smije ništa preživjeti”. Znači, to su bile njegove riječi u zapisu kojim je on prijetio.

Ali ratni zločinac Mladić je ranjen u toj borbi, uspio je pobjeći. To su informacije od njegovog vozača koji je bio zarobljen. Potvrdio je da je on ranjen 12. septembra 1994. godine i da je uspio pobjeći. A jedan njegov borac kazao je da nije smio previti rane u Bosanskom Novom, nego je pobjegao u Prijedor jer se bojao da će Bužimljani tu doći i uhvatiti ga živog.

Tada je nastala panika u njihovim redovima, a naši su to saznali preko pristupnog uređaja. U toj bici stradao je njegov novinar Risto Đogo, iako su poslije izjavili da je sletio u Drinu. Ima i snimak kada je pogođen – ispričao je ranije za medije Bećir Kovačević, ratni vojni invalid i penzionisani vojnik ARBiH, kustos Muzeja 505. Viteške brigade u Bužimu.

Upravo se u Muzeju 505. u Bužimu nalaze predmeti koje je tada zaplijenila ova brigada.

O potpunom desetkovanju snaga Vojske Republike Srpske na područjima bužimskog ratišta svjedoče dokumenti i predmeti zaplijenjeni u okviru kontranapada pripadnika 505. viteške brigade pod komandom Izeta Nanića.

Tu je izložena kapa pronađena u zaplijenjenom vozilu koje je pripadalo zločincu Mladiću, registarske tablice, ali i brojna lična dokumentacija učesnika na strani Vojske Republike Srpske iz koje je vidljivo da su dolazili kako sa prostora istočne Bosne, tako i iz okupiranih dijelova Hrvatske.